• Anasayfa
  • Bizden Haberler
  • MASLAKNO/1, İKLEMLİNDERME SİSTEMİNDE VRV SİSTEMLERİN MUCİDİ DAIKIN'İ TERCİH ETTİ

MASLAKNO/1, İKLEMLİNDERME SİSTEMİNDE VRV SİSTEMLERİN MUCİDİ DAIKIN'İ TERCİH ETTİ

MASLAKNO/1, İKLEMLİNDERME SİSTEMİNDE VRV SİSTEMLERİN MUCİDİ DAIKIN’İ TERCİH ETTİ

Daikin VRV ile Maslakno/1 yüzde 40 daha fazla enerji tasarrufu sağlıyor.

 

Maslak’ta yükselen Maslakno/1 ofis projesinde, konfordan taviz vermeden yüksek verim ve enerji tasarrufu sağlayan Daikin VRV çözümleri tercih edildi. Maslakno/1 sakinleri, Daikin VRV sistemi ile ısıtma ve soğutma ihtiyaçlarını birbirlerinden bağımsız olarak karşılarken, enerji kullanımından yüzde 40 tasarruf edecek.  Bu sistem sayesinde iklimlendirme sırasında oluşan su da bitki sulamasında ve süs havuzlarında değerlendirilecek.

 
Türkiye’nin seçkin gayrimenkul projeleri, iklimlendirme tercihlerini Daikin’den yana yapmaya devam ediyor. İstanbul’un önemli iş merkezlerinden biri olan Maslak’ta yer alan Maslakno/1 ofis plaza projesinde de, iklimlendirme çözüm ortağı olarak VRV sistemlerin mucidi Daikin tercih edildi.
 
Koçkaya Holding ile Saral Şirketler Grubu ve Altınbaş Holding ortak girişimiyle hayata geçirilen Maslakno/1, toplam 26 kattan oluşuyor. Cephesinden çatısına, aydınlatmasından mekanik sistemlerine kadar son teknoloji kullanılarak maksimum enerji verimli bir şekilde tasarlanan Maslakno/1’in 5 katı otopark, 20 katı ise 1042 metrekarelik tek katlık ofislerden oluşuyor. Yeşil terasları, geniş bahçe ve havuz alanları bulunan Maslakno/1’de, her 4 katta bir, kat bahçeleri de yer alıyor. LEED sertifikalı Green Good Design ödülünü 2011 yılında alan Maslakno/1’in inşaatı Alsar Gayrimenkul tarafından yapıldı. Ünlü mimar Emre Arolat’ın imzasını taşıyan Maslakno/1’in, kiralama ve tesis yönetimi hizmetleri ise Maslakno/1 Yönetim Hizmetleri tarafından yürütülüyor.
 
 

YENİ NESİL DAIKIN VRV İLE MÜKEMMEL KONFOR

 

Cephesinden çatısına, aydınlatmasından mekanik sistemlerine kadar son teknoloji kullanılarak maksimum enerji verimli bir şekilde tasarlanan Maslakno/1’in iklimlendirmesinde, Daikin teknolojisinin en son ürünlerinden biri olan Daikin VRV Heat Recovery (ısı geri kazanımlı) sistem tercih edildi. Termal konforu dört mevsim en üst düzeyde sağlayacak şekilde tasarlanan bu sistem, tasarruf oranı ve çevre duyarlılığı ile de benzerlerinden ayrışıyor. Maslakno/1’in iklimlendirme sisteminde yer alan yeni nesil soğutmalı kesintisiz ısıtmalı VRV sistem ile binanın ısıtmasında da verimlilik en üst düzeyde tutuluyor.  Standart sistemlerde defrost (dış ünitede oluşan karlanmayı eritmek için cihazın ters çalışması) çevrimi başladığında artan soğuk etkisi ile konfor azalsa bile, Daikin’in VRV sistemi buna izin vermiyor. Daikin teknolojisinin geliştirdiği eşsiz biriktirme parçası (PCM), defrost işlemi için dış ünitelere ısı veriyor ve işlem süresince ısıtma konforu kesintisiz olarak devam ediyor. Bu sayede dış üniteler defrost’a geçtiğinde bile iç ünitelerde ısıtma devam ediyor ve soğuk etkisi yaşanmıyor.
 
MASLAKNO/1, İKLEMLİNDERME SİSTEMİNDE VRV SİSTEMLERİN MUCİDİ DAIKIN’İ TERCİH ETTİ
 

OLUŞAN SU SÜS HAVUZLARINDA KULLANILACAK

 
Kullanılan dış ünitelerin boyutları sayesinde 250 metrekarelik bir alanı ofislere kazandırarak yer tasarrufu sağlayan iklimlendirme sistemi, enerji konusunda da yüksek verimlilik değerlerini barındırıyor. Maslakno/1’in iklimlendirme sistemi, sahip olduğu sezonsal verimlilik oranları ile benzer binalara göre yüzde 40 daha enerji tasarrufu sağlıyor. İklimlendirme nedeniyle oluşan suyun değerlendirildiği binada, klima yoğuşma suları az su ve bakım gerektiren bitkiler için sulama sistemlerine dahil ediliyor. Drenaj hatlarında yer alan su ise süs havuzlarında kullanılıyor.
 
Bu arada Maslakno/1’de kullanılan orta statik basınçlı iç üniteler ve 360 derece dairesel atışlı kaset tipi iç üniteler, eşit debi ve sıcaklığın tüm binada homojen olarak dağılmasına imkan veriyor. Sistemde kullanılan panel ve filtreler ise kendi kendini her gün otomatik olarak temizleyerek yüksek verim ve konfor ortamına katkıda bulunuyor. Orta statik basınçlı inverter fanlı gizli tavan tipi iç ünitelerde 8 inverter fan modu bulunuyor. Bu sayede uygulama sırasında oluşabilecek gerçek kanal direnci daha düşük seviyede kalıyor. Maslakno/1’de kullanılan sistemde, nominal hava debisi yerine geliştirilen, otomatik hava debisi ayar işlevi sayesinde fan devri ihtiyaca göre ayarlayabiliyor. Düşük fan ses seviyesi ile de Daikin cihazların en temel özelliklerinden biri olan sessiz çalışma prensibi ortam konforunu üst düzeye taşıyor.