Daikin 100 Yaşında
Isıtma ve soğutma alanında öncü ve küresel lider

Daikin'in hikâyesi daima çığır açan fikirler, teknolojik inovasyonlar ve özel insanlarla şekillenmiştir. Hikâyemiz genç bir Japon mühendis olan Akira Yamada'nın 1924 yılında 15 kişilik bir ekiple birlikte uçak radyatörleri üretmek üzere Osaka'da bir şirket kurmasıyla başlıyor. Bugün, yani tam 100 yıl sonra, inovasyon konusunda eşi görülmemiş ilerlemelerle büyük bir değişiklik geçirmiş ve buna karşılık büyük zorluklarla karşı karşıya olan dünyamızda ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme ve endüstriyel soğutma alanlarında küresel pazarlara gelecek garantili çözümler sunuyoruz. 173 ülkede 96.000'in üzerinde çalışanımızla, tam da istediğiniz gibi, en yüksek konfor seviyesini garanti ederken düşük karbonlu ısıtma ve soğutmayı geliştirmek üzere lider teknolojiler konusundaki mirasımızı sürdürüyoruz.

Zaman kapsülüyle zaman yolculuğuna çıkalım

Geçmişten günümüze Daikin'in öncü teknolojilerini keşfedecek ve küresel ölçekteki inovasyonların son yüzyılda yaşadığımız dünyayı nasıl dönüştürdüğüne şahitlik edeceğiz.

Daikin'in tarihçesi başlıyor...

Daikin'in tarihi, genç bir Japon mühendis olan Akira Yamada'nın Osaka Kinzoku Kogyosho Ltd. şirketini kurmasıyla başladı. Uçak radyatör borularının üretimi tarihçemizin başlangıcını oluşturuyor.

Aynı yıl içinde ilk inaktif tetanoz toksoid aşısı bir grup Alman bilim insanı tarafından geliştirildi ve tetanoz vakalarında %95 oranında bir düşüş sağlandı. Bu aşı hâlâ günümüzde Dünya Sağlık Örgütünün temel ilaçlar listesinde yer almaktadır.

Kaynak: https://www.nvic.org/disease-vaccine/tetanus/history

Florokarbon gazı ilk defa Japonya'da üretildi

Bu başarı, Daikin'in lider bir klima üreticisi haline gelmesi için büyük öneme sahiptir, bizi dünyada hem klima cihazları hem de soğutucu akışkan üreten ve geliştiren tek üretici konumuna getirmiştir.

Florokarbon gazlı ilk soğutma ünitesi teslim edildi

Florokarbon soğutucu akışkanlara ilişkin araştırmalarımız neticesinde Japonya, 1936 yılında Nankai Electric Railway için ilk klimalı treni üretti. 1938 yılında bu başarının devamı da gelmiştir. Japonya'nın florokarbon soğutucu akışkan kullanan ilk soğutma ünitesi olan 'Mifujirator' Kure Naval Arsenal'a teslim ettik.

1930'lu yıllarda dünyaya bir inovasyon dalgası hakimdi. 1933 yılında San Francisco'yu Marin County'ye bağlamak üzere Golden Gate Köprüsü’nün inşaatına başlanması bunun önemli bir örneğidir. Köprü, 1937 yılında tamamlanmış ve zamanın en uzun asma köprüsü unvanını kazanmıştır.

Kaynak: https://www.goldengate.org/bridge/history-research/bridge-construction/

İlk paket klima olan "Mifujirator" gerçek bir oyun değiştirici oldu

İlk paket klima olan 'Mifujirator', kompresörün, kondenserin ve fanın otomatik kontrolü sayesinde elde edilen anahtar teslim çalışmasıyla tasarımdan çalışmaya tüm süreci sadeleştirerek endüstride devrim yaratmıştır. Bu ilk paket klimaya kadarki klasik klima sistemleri yüksek düzeyde uzmanlık ve teknik beceri gerektirmekteydi. Bu yeni bulunan rahatlığın haberi kısa sürede yayıldı ve paket klimalara görülmemiş bir başarı kazandırdı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde Remington Rand'ın UNIVAC (Evrensel Otomatik Bilgisayar) ürününü üreterek ABD Nüfus Sayımı Bürosuna teslim etmesi ticari elektronik bilgisayar çağının başlangıcını oluşturmaktadır. Dünya çapında ticari olarak üretilen ilk bilgisayar olan 'UNIVAC' takip eden birkaç yıl boyunca bilgisayar ile eş anlamlı olarak kullanılmıştır.

Kaynak: https://www.census.gov/history/www/innovations/technology/univac_i.html?CID=CBSM+History

Daikin'in öncü ısı pompası teknolojisinin ayak sesleri

Isı pompası teknolojisini kullanan ilk paket tipi klimanın piyasaya sürülmesiyle birlikte, enerji verimli ve çevre dostu ısıtma ve soğutma çözümlerinde mevcut liderlik konumumuzun temellerini atmış olduk.

Aynı yıl, alfa demir kristalinin 150 milyar kez büyütülmüş görüntüsü olan Atomium, Brüksel'deki Dünya Sergisi’nin sembolü oldu. Ayrıca, 2.Dünya Savaşı’ nın ardından düzenlenen bu ilk sergi şu mottoyla başlamıştır: "İnsanlık adına teknoloji. Teknolojik ilerlemelerle insanlık da ilerlesin."

Kaynak: https://www.atomium.be/discover

Ticari klimaların büyük ölçekli üretimi başladı

Japonya'nın Osaka kentinde Sakai Tesisi bünyesinde Kanaoka Fabrikasının kurulmasıyla ticari klimaların büyük ölçekli üretiminin temelleri atılmış oldu. Daha sonra, 1966 yılında, Kanaoka Fabrikasında santrifüj soğutma gruplarının üretimine başlandı.

Ayrıca, 1963 yılında, Osaka Kinzoku Kogyo Co., Ltd. şirketi Daikin Kogyo Co., Ltd. adını aldı. Daha sonra, 1982 yılında adı Daikin Industries, Ltd. olarak bir daha değişti ve küresel grup şu anki adına kavuşmuş oldu. Burada, "DAI" harfleri Osaka anlamında "O"ya karşılık gelir ve "KIN" de metal anlamına gelen "Kinzoku" kelimesinin kısaltmasıdır.

Daikin'in Avrupa'ya girişi küçük bir ada ülkesi olan Malta ile başlamıştır

Japonya'da klimaların büyük ölçekli üretimi 1960'lı yıllarda başladı ve bundan beş yıl sonra da Daikin, Avrupa sahnesine adım attı.

1966 yılında Malta'da bir ev elektroniği mağazası işleten İngiliz Richard Higgs bir üretim tesisi kurmayı denemiştir. Bu girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Higgs, dağıtımını gerçekleştirebileceği bir marka arayışına girmiş ve Daikin ile iletişime geçmiştir. Bu girişim daha sonra 1967 yılında Daikin Airconditioning Corporation Ltd. şirketine dönüşmüştür. Avrupa pazarına açılan Higgs daha sonra Daikin'in Avrupa'daki satış ve pazarlama direktörü olacak Ali Rashidi'yi işe aldı.

Daikin'in Avrupa'ya girdiği yıllarda Amerikalı astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 20 Temmuz 1969 yılında ayda yürüyen ilk insanlar olarak tarih yazdılar. Armstrong hâlâ o ünlü “Bir insan için küçük, insanlık için dev bir adım” sözüyle hatırlanmaktadır.

Apollo 11 görevi, Başkan John F. Kennedy'nin 1960'lı yılların sonuna kadar aya insan çıkarma hedefini koymasından tam sekiz yıl sonra gerçekleşmiştir.

Kaynak: https://www.bbc.co.uk/newsround/48789792

Avrupa'da Japon mükemmelliğiyle üretiliyor

Daikin, Avrupa'daki ilk birkaç yılında Malta'nın Avrupa Ekonomik Topluluğu (AET) dışında olması ve başlıca Avrupa pazarlarına uzak olması nedeniyle elverişli olmadığına kanaat getirdi.

Doğru konum arayışı Japon üreticiyi Belçika'ya getirmiştir. 1973 yılının Ocak ayında Belçika'nın Ostend kentinde 73.000 m2'lik bir araziye kurulu olan 5.000 m2'lik kurulum tesisini açarak düşük kapasiteli paket klima ve su soğutmalı soğutma grubu üretimine başladık.

Avrupa'da Avrupa için HVAC ürünleri geliştirilmesi, üretilmesi ve tanıtılması gibi özel bir amaçla tüzel kişilik olarak Daikin Europe N.V. 1972 yılında Ostend'de kuruldu.

1973 yılında Motorola henüz satışa sunmamasına rağmen dünyanın ilk taşınabilir cep telefonunu tanıttı. Teknoloji meraklılarının, DynaTAC 8000x'in 3.995 $ fiyat etiketiyle piyasaya sürüleceği 1984 yılını beklemesi gerekti.

Kaynaklar: https://www.motorola.com/us/about/motorola-history-milestones, https://www.mobilephonemuseum.com/phone-detail/dynatac-8000x

Dünyanın ilk VRV ünitesi Japonya'da piyasaya sürüldü

Daikin’in yeni VRV (Değişken Soğutucu Akışkan Hacimli) sistemi küçük ve orta ölçekli binalarda sadece kullanımda olan odalardaki bireysel klimalara enerji verimli ve esnek bir çözüm oluşturmuştur.

Daha sonra, 1988 yılında, teknolojik olarak geliştirilen VRV sistemi ticari binalara yönelik olarak doğrudan genleşmeye (DX) dayalı dünyanın ilk multi iç üniteli kliması olarak piyasaya sürüldü.

1982 yılında 64 KB RAM'li 8 bit ev bilgisayarı olan popüler Commodore 64, Commodore International tarafından piyasaya sürüldü. Bu, uzun bir süre, 12,5 ila 30 milyon adet tahmini satış rakamıyla dünyanın en çok satan ev bilgisayarı olmuştur.

Kaynak: https://commodorehistory.com

İlk 7/24 çevrimiçi tanımlama sistemi devreye girdi

"Klima Ağı Servis Sistemi" olarak da bilinen bu çözüm Japonya'da ticari multi split klima sistemlerinin çalışma durumunun takip edilmesi için devreye alınmıştır. Bir arıza durumunda Daikin servis mühendisleri ister gece ister hafta sonu olsun, iki saat içinde sahaya gelerek müşteriye servis hizmeti sunuyordu.

1990'lı yıllarda 2,3 milyon internet kullanıcısıyla İnternet ve Yazılım Merkezli Yüzyıl başladı. 2023 yılına kadar bu rakam 5,4 milyara ulaştı.

Kaynaklar: https://blog.wiwo.de/look-at-it/2021/08/12/vom-industriezeitalter-bis-kuenstlicher-intelligenz-die-6-innovations-zyklen-der-letzten-250-jahre/, https://www.statista.com/statistics/617136/digital-population-worldwide/

R-32 soğutucu akışkanın dünyada ilk büyük ölçekli üretimi

Daikin, dünyanın ilk R-32 seri üretim tesisini kurdu ve bu soğutucu akışkanın ısıtma ve soğutma sistemlerindeki uygulamalarına yönelik AR-GE çalışmalarına başladı.

2012 yılında, R-32 soğutucu akışkan ile çalışan konut tipi split klimayı piyasaya ilk sunan üretici olduk. R-32 soğutucu akışkan, 675 değeriyle daha düşük Küresel Isınma Potansiyeline (GWP) sahiptir ve sistemleri çok daha enerji verimli hale getirmektedir. Bu yenilik, klima ekipmanlarından kaynaklanan karbon emisyonlarının azaltılmasında büyük bir adım olarak kabul edildi. Daikin o zamandan beri birkaç patentini daha düşük GWP'li soğutucunun benimsenmesini teşvik etmek için halka açıklamıştır.

Ayrıca 1997'de, devrim niteliğindeki swing kompresörü, başka bir Daikin ilk'i olarak Avrupa pazarına sunuldu.

Japonya'da 1997 yılında lansmanı gerçekleştirilen Toyota Prius, dünyanın ilk büyük ölçekli üretilen hibrit elektrikli aracı olmuştur. 2010'lu yıllarda Tesla'nın doğuşuna kadar elektrikli araçların geniş ölçekte bir ticari başarı yakalaması biraz daha zaman almıştır.

Kaynaklar: https://www.energy.gov/articles/history-electric-car, https://www.toyota-global.com/company/history_of_toyota/75years/

Daikin Central Europe kuruldu

1999 yılında Viyana'da Daikin Air Conditioning Central Europe'un bölge merkezi kuruldu ve böylece hızla büyüyen Orta ve Doğu Avrupa pazarlarına daha fazla nüfuz edilmesinin yolu açılmış oldu. Günümüzde bu bölge, 16 ülkeden oluşmakta olup, bu ülkelere 700 personel ve 2.500 iş ortağıyla hizmet veriyoruz.

Aynı yıl, David Bowie'nin "Hours" albümü ünlü bir sanatçının CD'si çıkmadan internetten indirilebilen ilk müzik albümü olmuştur.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Hours_(David_Bowie_album)

“Ururu Sarara” dünyanın ilk entegre nemlendirme özelliğine sahip split sistemi oldu

Nemlendirme, dışarıdan su temini olmaksızın dış hava neminden nem alma yoluyla gerçekleştirildi. Bu devrim niteliğindeki klima, Daikin teknolojilerini bir araya getirerek konforu artırmış ve o zamandan beri şirket için öncü bir ürün haline gelmiştir.

"Avrupa'daki üretim genişliyor"

2004 yılında Daikin, Avrupa'daki ikinci üretim tesisini Çek Cumhuriyeti'nin Pilsen eyaletinde merkezi bir konumda açtı. Bu tesiste çalışan 1.200 personel tarafından temel olarak küçük ölçekli konut tipi klimalar üretilmektedir. İki yıl sonra, 2006 yılında Daikin Device Czech Republic, klima kompresörleri için bir üretim üssü olarak Brno kentinde kuruldu.

Daikin, ısıtma pazarına tamamen girdi

Simgeleşen havadan suya ısı pompası Daikin Altherma'nın 2006 yılında piyasaya sunulmasıyla Daikin, Avrupa'da bir numaralı hidronik ısı pompası üreticisi konumuna gelmiştir.

"ALTHERMA", yıl boyu ısıtma, sıcak kullanım suyu ve soğutma sağlar. "ALL-THERMAL" (Tamamen Isı) ve klasik/geleneksel yanmalı sistemlerin yerini aldığından "ALTERNATIVE" (Alternatif) kelimelerinden türetilmiştir.

Sadece bir yıl sonra, 2007 yılında, Apple® üç ürünü birleştirerek iPhone'u piyasaya sürdü: devrim niteliğindeki bir cep telefonu, dokunmatik kontrollü geniş ekranlı bir İPod® ve masaüstü benzeri e-posta, web tarama, arama ve harita cihazıyla çığır açan bir internet iletişim cihazını küçük ve hafif bir taşınabilir cihaza dönüştürdü.

Kaynak: https://www.apple.com/newsroom/2007/01/09Apple-Reinvents-the-Phone-with-iPhone/

"Daikin Altherma LT" ile şirket, ısı pompaları için Eco-etiketi alan ilk üretici oldu.

Daikin Altherma LT için Eco-etiketi aldık, aynı zamanda 2009'da Avrupa Birliği resmi olarak, havadan elde edilen (hava kaynaklı) kalorik (ısı) enerjisini ısıtma için yenilenebilir enerji kaynağı olarak tanıdı. Isı pompası teknolojisi, bu enerjiyi kullanarak enerji verimli ısıtma sağlar.

Aynı yıl içinde, Daikin Emura, Daikin Altherma Monobloc ve Daikin Altherma HT (yüksek sıcaklık) gibi ileri düzey inovasyona sahip ürünler piyasaya sürüldü.

Airfel, Daikin Türkiye oldu

2011 yılında Türk ısıtma ve klima üreticisi Airfel, Daikin'e katılarak Daikin Türkiye oldu. 200 kişi olan ekip kısa sürede 1.750 kişiye ulaşmıştır.

"Ururu Sarara Bluevolution"ın ilk lansmanı

R-32 soğutucu akışkan kullanılan bu ilk ünite, Avrupa'da konut tipi havadan havaya ısı pompaları alanında çığır açmıştır. Bu yenilikçi sistem A+++ klima, nemlendirme, nem alma ve taze havalı havalandırmayı sorunsuz şekilde bir araya getirmiştir. 2013 yılında Reddot Tasarım Ödülüne layık görülerek dikkatleri çekmiştir.

Orta Doğu'da yeni üretim tesisi

Aynı yıl, Dubai'de, Daikin Orta Doğu'daki ilk Klima Santrali fabrikasını açtı.

McQuay Italia, Daikin Applied Europe oldu

İtalya'nın Roma kenti yakınlarındaki Ariccia'da bulunan, Daikin Industries'in bağlı kuruluşu; soğutma grupları, ticari ısı pompaları, klimalar, kompresörler ve inverter sürücülerinin tasarımı ve üretimi için Avrupa'da yetkin bir merkez haline gelmiştir.

2024 yılında 10 ile 11.000 kW arası soğutma kapasitesine ve 200 ile 144.000 m3/sa arası havalandırma hava debisine sahip bir ürün portföyüne kavuşmuştur. Şirketin İtalya'da üç üretim tesisi bulunmaktadır.

Daikin'in Endüstriyel Soğutma portföyü genişliyor

2000'li yıllarda Daikin Europe sunduğu ürünleri ticari tip özel endüstriyel soğutma ürünleriyle genişletti. 2007 yılında Convini-pack ünitesinin lansmanı bu genişlemenin başlangıcı kabul edilmektedir.

Tüm soğuk zincir çözümlerini sağlama vizyonuyla grup, endüstriyel soğutma çözümlerini genişletmek için 2016 yılında taşıt nakliye soğutma sistemleri için Zanotti şirketini, yine 2016 yılında Hubbard şirketi ve 2018 yılında ticari soğutma çözümlerimizi genişletmek için Tewis'i satın almıştır. 2019 yılında, gıda perakende zincirlerine yönelik "tak çalıştır" tipi endüstriyel soğutma çözümlerine odaklanan AHT Cooling Systems, Daikin Europe bünyesine katılmıştır.

2023 yılında gerçekleştirilen en son inovasyonlarla ticari soğuk odalar için çevre dostu soğutma çözümü olarak Daikin Inverter Monoblock ve kamyonlar için Exigo treyler endüstriyel soğutma ünitesini piyasaya sürüldü.

Daikin‘in ilk tüketici portalı "Stand by me" hizmete girdi

Bu platform, kurulu sistemle ilgili tüm gerekli bilgileri içermekte ve garantiyle ilgili her şeyi tek bir yerde bir araya getirmektedir. Ayrıca, sistemle ilgili soruların veya sorunların karşılanması için başvurulabilecek ilgili servis iş ortağı hakkında da bilgiler sunmaktadır.

Avrupa’daki birçok Daikin B2C Deneyim Merkezi'nin ilki Viyana'da açıldı.

Avusturya'daki tüketiciler yeni binalara ve yenileme projelerine yönelik olarak en son ısı pompaları ve klima çözümleri konusunda uzman tavsiyeleri almakta ve ürün ve çözümleri doğrudan üreticiden satın almaktadır.

Günümüzde ise çeşitli Avrupa ülkelerinde, ev sahiplerinin düşük karbonlu ısıtma ve soğutma çözümlerini doğrudan Daikin uzmanlarından deneyimleyebilecekleri bir B2C Deneyim Merkezi bulunmaktadır.

Daikin Türkiye’de de 3 Eylül 2015 tarihinde Daikin Solution Plaza fuha İstanbul adını taşıyan ve Daikin Europe N.V Başkanı ve Daikin Industries Ltd. Başkan Yardımcısı Masatsugu Minaka ile Daikin Europe N.V Yönetim Kurulu Başkanı ve Daikin Industries Ltd. Yönetim Kurulu Üyesi Frans Hoorelbeke’nin katılımı ile açılışı gerçekleşen iklimlendirme deneyim merkezini açtı. Günümüzde Daikin Türkiye Genel Müdürlük binasında bulunan İklimlendirme Teknolojileri Deneyim Merkezi, misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Kaynak: https://www.daikin.com.tr/daikin-daikin_avrupanin-ilk-deneyimleme-merkezini-istanbulda-acti

Dairesel ekonomi: Loop by Daikin

2050 Çevre Vizyonumuzu bir adım daha ileriye taşıyarak soğutucu akışkanlar için "L∞P by Daikin" döngüsel ekonomi programını başlattı. Geri kazanılan soğutucu akışkanlarla çalışan VRV ürünleri portföyüyle başlayan bu program şu anda soğutucu akışkanların geri kazanılması, geri dönüştürülmesi ve yeniden kullanımı için tam teşekküllü bir program haline gelmiştir.

ROTEX Güglingen, Daikin Manufacturing Germany oldu

Alman ısıtma üreticisi ROTEX Heating Systems, 2008 yılında satın alındı ve 2020 yılında Daikin Manufacturing Germany olarak tekrar isim değiştirdi. Üç yeni üretim hattının genişletilmesiyle birlikte 2025 yılında fabrika kapasitesi üç katından daha fazla artırıldı.

Koronavirüs salgınının ilk yılında beş yıllık ticari stratejimiz Fusion25 geliştirilerek Toplam Çözüm Ticareti kurulmuş, müşteri odaklı yaklaşım geliştirilmiş ve Avrupa'da ısıtmanın ve soğutmanın karbonsuzlaştırılması alanındaki lider konumumuz güçlendirilmiştir.

2020 yılının Aralık ayında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19 salgının ortaya çıkmasından bu yana acil durumlarda kullanım için ilk mRNA aşısını onayladı.

Kaynak: https://www.who.int/news/item/31-12-2020-who-issues-its-first-emergency-use-validation-for-a-covid-19-vaccine-and-emphasizes-need-for-equitable-global-access

Şirketin ilk B2B deneyim merkezi olan "Your Daikin World", Viyana'da kapılarını müşterilerine açtı
Your Daikin World oteller, perakende mağazaları, ofisler ve büyük ticari uygulamalar için iklim çözümlerinin deneyimlenebilmesi amacıyla kurulan, iş ortaklarımıza yönelik bir ortak çalışma alanıdır.
Bu konumda ayrıca AODA bölgesindeki 116 ileri teknoloji Daikin eğitim merkezine erişebilmektedirler. Bu merkezler, müşterilerimize üst düzeyde servis sunabilmeleri için her zaman yeni bilgi ve becerilerle donatılabilmeleri amacıyla kurulum ve servis iş ortaklarımıza ileri teknoloji eğitim sunmaktadır.

 

Garitage Park: Daikin’in Orta Avrupa bölgesindeki en büyük toplam çözüm projesi

Bulgaristan'ın Sofya kentinde kurulan bir çok amaçlı ofis ve konut kompleksi olan Garitage Park, Daikin'in bugüne kadar Orta Avrupa'daki en büyük projesidir ve bölgesinde kendi sınıfında BREEAM Mükemmellik sertifikası alan ilk projedir. Daikin, 23 futbol sahasından daha büyük bir alanda (167.000m2) bu toplam çözüm HVAC projesiyle doğal gaz kullanmadan iş, yaşam ve eğlence için mümkün olan en iyi iklimi garanti etmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz çok sayıda toplam çözüm projesinden ilham almak için videomuzu izleyin.

Tüm zamanların rekor satış rakamları

Daikin Industries Ltd., 2022 mali yılının sonunda, tarihimizin en yüksek grup satışı olan 28,2 milyar Euro'luk satış cirosuyla rekor bir kilometre taşını geride bırakmıştır. Bu üstün başarı düşük karbonlu ısıtma, soğutma ve endüstriyel soğutma çözümlerine artan talep ve 96.000'den fazla Daikin çalışanının katkılarıyla gerçekleşmiştir.

Aynı yıl içinde Belçika, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye'deki ısı pompası fabrikalarımızın üretim kapasitelerini arttırmaya başladık. İlave olarak, Polonya'nın Lodz kentinde Avrupa'nın en büyük konut tipi ısı pompası fabrikasının inşaatına başladığımızı duyurduk. Orta Doğu'nun ikinci Klima Santrali fabrikasını Suudi Arabistan'da inşa etmeye başladık.

2022 yılının Kasım ayında OpenAI tarafından ChatGPT piyasaya sürülmüş ve sadece beş gün içinde 5 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. 300 milyar kelimelik veritabanına ve 175 milyar parametreye dayalı bu sohbet botu kullanıcılarla tartışma yaratan bir biçimde etkileşime geçmektedir. İletişim formatı, AI modelinin takip soruları sormasını, hatalarını kabul etmesini, yanlış açıklamalara itiraz etmesini ve uygun olmayan talepleri reddetmesini mümkün hale getirmektedir.

Kaynaklar: https://openai.com/blog/chatgpt, https://www.tooltester.com/en/blog/chatgpt-statistics/, https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2023/05/19/a-short-history-of-chatgpt-how-we-got-to-where-we-are-today/?sh=6992a66b674f

Çığır açan Japon seremonisi

Polonya'da Avrupa'nın en büyük ısı pompası fabrikasına yapılan 300 milyon Euro'luk yatırım için geleneksel Japon tarzı bir seremoni yapılmıştır.

Avrupa'da 50 yıl

Daikin Europe, Avrupa'daki 50. yılını kutladı. Ghent'te düzenlenen ve düşük karbonlu ısıtma ve soğutma inovasyonları için bir çalışma alanı yaratmak amacıyla temiz enerji geçişine ve kamu sektörü ile özel sektör arasındaki iş birliğinin önemine odaklanan sürdürülebilirlik konferansına Belçika'dan Prenses Astrid teşrif etmişlerdir.

Daikin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Servis Yarışları

2023 yılının Kasım ayında düzenlenen bu prestijli HVAC yarışmasına Avrupa, Orta Doğu ve Afrika'dan 24 finalist katılmış ve CX servisine ilişkin profesyonel bilgi ve uygulama becerilerini sergilemiştir. En iyi performans gösteren sekiz yarışmacı, üstün teknoloji tutkularını sergilemeleri için 2024 yılında Japonya'da gerçekleştirilecek Daikin Küresel Servis Oyunlarına katılmaya hak kazandılar.

Daikin Servis Oyunlarına dünyanın en iyi ısıtma ve soğutma servis teknisyenlerinin teori ve pratikte yarıştığı bir uluslararası yarışmadır.
 

Daikin, 100. yılını kutluyor

Bugün, Akira Yamada'nın 1924'te şirketi kurmasının 100. yılında küresel pazarlara ısıtma, soğutma, havalandırma, hava temizleme ve Endüstriyel soğutma için gelecek garantili çözümler sunmaktan gurur duyuyoruz. Bunu yaparken, toplumumuzun en büyük zorluklarından biri olan iklim değişikliğiyle mücadeleye aktif şekilde katkıda bulunuyoruz.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Geliştirme Merkezi açıldı

140 milyon Euro'luk yatırım maliyetiyle Avrupa'daki AR-GE çalışmaları Belçika'nın Ghent kentindeki yeni bir binada tek merkezde toplandı. AODA Geliştirme Merkezi, Daikin'in ısı pompası ısıtma ve sürdürülebilir soğuk zincir çözümlerine yönelik küresel AR-GE çalışmalarına öncülük etmek üzere kapılarını 2024 yılının sonunda açacaktır. Bu binada ofis alanları, start-up'lar için odalar ve 12.000 m2'lik test tesisleri yer alacaktır.

Sürdürülebilir bina çözümleri için VRV 5 Isı Pompası piyasaya sürülüyor

2024 yılında VRV portföyümüzü yeni bir çevre dostu VRV 5 ısı pompası sistemiyle genişletiyoruz. Böylece, binaların çevre üzerindeki etkilerinin düşük olmasının bir öncelik olarak belirlendiği projeler için en iyi tercih haline geliyoruz. Bu yeni ürün, Isı Geri Kazanımlı VRV 5 ve Mini VRV 5 S Serisi gibi mevcut ürünlerimizi tamamlar niteliktedir.

Sürdürülebilirlik hedeflerimize ulaşabilmemiz için uzman ekibimiz ürün desteğinin ötesine geçerek, EPD'lerin kullanımı, EPDB mevzuatı ve BREEAM, LEED ve WELL gibi Yeşil Bina Sertifikaları için maksimum puanın alınmasına yönelik derinlemesine bilgilerini müşterilerine sunmaktadır.

Yeni konut tipi Daikin Altherma ısı pompası geliyor

Ayrıca, 2024 yılında 4. nesil Daikin Altherma konut tipi ısı pompası piyasaya sürülecektir. Bu ısı pompası, R-32'ye dayalı mevcut çözümlerimizin yanı sıra, Küresel Isınma Potansiyeli yalnızca 3 olan R-290 Propan soğutucu akışkan kullanmaktadır.

Hikâyeler

Hikâyemiz sizin hikâyelerinizle tamamlanıyor. Bu nedenle iş ortaklarımız, müşterilerimiz ve çalışanlarımızdan bize Daikin deneyimlerini ve neden bizi tercih ettiklerini anlatmalarını istedik. Nedenler çok çeşitli olsa da genellikle kurumsal değerlerimiz, premium ürünlerimiz, gelecek garantili çözümlerimiz ve başarılı iş birliklerimiz etrafında birleşmektedir. Gönderdiğiniz tüm hikâyelerinizi yıl dönümümüzde yayınlayacağız.

"Daikin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Servis Oyunları 2023'te Avrupa ve Orta Doğu'dan gelen profesyoneller arasında iyi bir konum elde etmemin yanı sıra çok iyi vakit geçirdim. Şimdi de, 2024 yılında, Daikin'in 100. yıl dönümünde, Daikin Poland'dan Lukasz Kot dahil, benimle birlikte en iyi performansı sergileyen yedi katılımcıyla birlikte Japonya'da düzenlenecek Daikin Küresel Daikin Oyunlarında becerilerimi göstermek için bir sonraki yarışmayı iple çekiyorum. Tebrikler!"

Christian Hiendler, Avrupa 2023'te en iyi servis teknisyeni (sağdan 4.), Daikin Poland'tan (soldan 1.) Lukas Kot, KLIMAIN Servis d.o.o, Slovenia'dan Gašper Lampe Pregelj (soldan 2.) ve Daikin Orta Avrupa ekibi

Kloiber Kühlung GmbH, Avusturya

15 yıllık Daikin iş ortağı

"Yirmi yıl aşkın süredir aile şirketimiz, Daikin ile mükemmel bir iş ortaklığı yürütüyor. Bu uzun soluklu iş birliğimiz markaya olan bağlılığımızın bir göstergesidir ve Daikin ürün ve hizmetlerinin mükemmelliği ve güvenirliğiyle mümkün hale gelmekte ve yerel destek hizmetleriyle desteklenmektedir. Son ilkbahar döneminde, satış başarılarımız ve gösterdiğimiz ilerleme sayesinde Japonya'ya bir seyahat kazandım. Bunun için müteşekkirim!"

András Zolnay, Genel Müdür

Zolnay & Sons Bt., Macaristan

20 yıllık Daikin iş ortağı

''Daikin'i düşündüğümde aklıma kendini adama, bilgelik, profesyonellik, esneklik ve dostluk geliyor. Üstelik, bunlar Daikin ile gerçekleştirdiğimiz 20 yıllık iş ortaklığı süresince keşfettiğimiz özelliklerden yalnızca bazıları.''

Georgina Miron, Proje Müdürü

Climatherm Romania

20 yılı aşkın süredir Daikin iş ortağı

Geleceğin
ötesi. Tam istediğiniz gibi.

Bizim hikâyemiz aslında dünya genelindeki 96.000 çalışanımızın, sayısız iş ortağımızın ve müşterilerimizin hikâyesidir. Toplumumuz 100. yılımızı kutlamaya hazırlandığımız bu yıl acil çözüm bekleyen sorunlarla karşı karşıyadır. Bu nedenle, bilgimiz ve teknoloji tutkumuzla ısıtma ve soğutmayı karbonsuzlaştıran, çevre dostu çözümler sunmaya devam etmek için çalışıyoruz. Tam istediğiniz gibi.