• Anasayfa
 • Tüketici Destek
 • Kombi Kullanım Önerileri

Kombi Kullanım Önerileri

Tasarruflu Kombi
Kullanımı için Öneriler

Günümüz şartlarında gittikçe artan elektrik ve doğal faz faturalarınızı düşürmek ve kombinizi daha
verimli kullanabilmeniz amacıyla sizin için bazı öneriler hazırladık.

Kombinizi ihtiyacınızın üzerinde bir sıcaklık değerine ayarlamayın.

Kombiniz, ayarlanan sıcaklık değerine ulaşıncaya kadar çalışmaya devam eder. Kombinin kalorifer devresindeki ayarlanabilen maksimum sıcaklığı 80˚C’dir ancak kombinizin sıcaklık ayarını gereğinden fazla yüksek tutarsanız hem gaz tüketimi fazla olur hem de ortam ısınması gerekenden daha fazla ısınacağı için konforsuzluk yaratır. Bu nedenle, ortam hava sıcaklığını ideal değerlere getirmek için ihtiyacınız olan değere ayarlamanız yeterlidir.

Kullanım suyu sıcaklığını 40˚C ile 45˚C arasında ayarlayın.

Kombinin kullanım suyu devresindeki ayarlanabilen maksimum sıcaklık değeri, ürün modeline göre değişkenlik gösterip maksimum 57˚C- 60˚C arasında ayarlanabilmektedir.

Kullanım suyu sıcaklık ayarını gereğinden fazla seçerseniz musluktan akan su cildinize zarar verebilir. Kullanım esnasında bu suyu ayarlamak için açacağınız soğuk su tarafı sistem basıncını ve kombi içinden geçen su miktarını etkileyecek ve sıcak suda dalgalanmalara sebep olabilir.

Kullanım suyu sıcaklık ayarını, vücut sıcaklığından çok fazla olmayacak şekilde 40˚C ile 45˚C arasında ayarlayın. Böylece, musluktan akan suyun sıcaklığı ile kombiden ayarlanan sıcaklık değeri aynı olacak ve konforlu kullanım sağlanacaktır.

Oda termostatı veya termostatik radyatör vanası kullanın.

 • Ortam hava sıcaklığını en iyi şekilde kontrol edebilmek ve fazla enerji tüketimini önüne geçebilmek için oda termostatı veya termostatik radyatör vanası kullanılmalıdır.
 • Daikin Kombilerimizde, kullanılan 2 tip oda termostatı bulunmaktadır;
 • On-Off Oda Termostatları: Kablolu, kablosuz ve programlanabilir modelleri vardır. Temel çalışma prensibi olarak ayarlanan oda sıcaklığına göre kombiye çalış veya dur komutu verir. Termostat üzerinden konfor olarak rahat edeceğiniz en uygun sıcaklığı ve kombinizden kalorifer sıcaklığını ayarlayın. Optimum konfor sıcaklık değerleri 22°C-26°C arasındadır. Kombiniz öncelik olarak termostat üzerinden ayarlanan sıcaklığı kontrol ederken, talep edilen kalorifer sıcaklığına göre de çalışıp modülasyon yapmaya devam eder. Böylece, kalorifer sıcaklık ayarı fazla ayarlanmış bile olsa oda sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa geldiği zaman kombi durarak enerji tasarrufu sağlar.
 • Modülasyonlu Oda Termostatları: Modülasyonlu oda termostatı kullanıldığında, kalorifer sıcaklığına müdahale etmeden doğrudan termostat üzerinden konfor olarak rahat edeceğiniz en uygun oda sıcaklı ğını ayarlamanız yeterlidir. Modülasyonlu oda termostatı, ayarlanan oda sıcaklığını ve mevcut durumdaki oda sıcaklığını kontrol eder ve kombinizin kalorifer suyu sıcaklığını kendisi ayarlar. Hem oda sıcaklığınız hem de kalorifer suyu sıcaklığınız modülasyonlu oda termostatı tarafından kontrol edilir.
 • Termostatik Vana: Termostatik vanalar radyatörlerinizin ayarlanan sıcaklığa göre çalışmasını sağlar. Termostatik vanaların üzerinde ortam sıcaklık değeri veya buna karşılık gelen rakamlar bulunur. Termostatik vanalar, oda sıcaklığı ayarlanan sıcaklığa geldiğinde radyatörden geçen kalorifer su akışının durmasını, oda sıcaklığı belirlenen sıcaklığın altına düştüğünde ise radyatörden su geçmesini ve ortamın ısınmasını sağlar.
 • Dış Hava Sensörü: Dış hava sensörü kullanımı ile kombiniz kalorifer suyu sıcaklığını ihtiyacınıza göre kendisi ayarlayarak enerji tasarrufu sağlar. Böylece kalorifer sıcaklık ayarına da sürekli müdahale etmek zorunda kalmazsınız.

Kış aylarında kombinizi sürekli kapatıp açmayın.

 • Kalorifer konumu aktifken, kombinizi gece veya evde olmadığınız zamanda kapatmak kombinizi tekrar aktif hale getireceğiniz zamana kadar evin soğumasına neden olur. Bu yüzden gece veya evde olmadığınız süre zarfında kombinizin kalorifer sıcaklık ayarını 35˚C ile 40˚C arasında ayarlamanız evinizin sıcaklığını korumasını sağlar.
 • Daikin kombilerde; pompa anti blokaj, 3 yollu vana anti blokaj ve don koruma sistemleri bulunmaktadır. Pompa anti blokaj sistemi ve 3 yollu vana anti blokaj sistemlerinin düzgün çalışması için, eğer uzun süre evde olmayacaksanız kombinin enerji beslemesini kapatmayın. Kombinin enerji beslemesini kapatmak zorunda olduğunuzda ise kombinin suyunu boşaltın.
 • Don koruma sistemi için, eğer kış aylarında uzun süre evde olmayacaksanız kombinin enerji beslemesini ve kombinin gaz vanasını kapatmayın. Kombinin enerji beslemesini veya gaz beslemesini kapatmanız gerektiği durumlarda kombinin ve tesisatın suyunu boşaltın.

Binanıza veya dairenize yalıtım yaptırın.

Binanızın yalıtımı, enerji tüketiminize direkt etki eder. Yalıtımı yetersiz olan binalar kombinizin enerji tüketimini oldukça arttırır. Özellikle kış mevsiminde dış ortam sıcaklığının düşmesiyle birlikte, iç ortamı ısıtmak için daha fazla enerji tüketimi gerekir. Bu nedenle mümkünse, binanıza veya dairenize izolasyon yaptırın.

Kombinize düzenli bakım yaptırın.

 • Kombinizin ve tesisatınızın bakım işlemlerini düzenli olarak yaptırmanız, kombinizin performansını arttırmakla beraber uzun ömürlü kalmasını sağlayacak ve enerji tüketiminizi de düşürecektir. Detaylı bakım talepleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 • Tesisatınıza koruyucu kimyasal uygulaması kombinizin ve tesisatınızın kullanım ömrünü arttırır. Tesisatınıza uygun kimyasal seçimi ve uygulaması için Çağrı Merkezimize 444 999 0 numarasından ulaşabilirsiniz.