JAPON DEVLERİ TÜRKİYE'DE BULUŞARAK, DAIKIN'IN GLOBAL STRATEJİLERİNİ KONUŞTU

JAPON DEVLERİ TÜRKİYE'DE BULUŞARAK, DAIKIN'IN GLOBAL STRATEJİLERİNİ KONUŞTU

Dünyanın en önemli Japon şirketlerinin üst düzey yöneticileri Türkiye’de bir araya geldi. Japon klima devi Daikin’in ev sahipliğinde İstanbul’da buluşan Japon devleri, bu toplantıyla Türkiye’nin potansiyeline olan inançlarını vurguladı. Japon heyet, Hendek’te bulunan Daikin üretim tesisinin bahçesine “sonsuzluğu ve yeni bir başlangıcı” simgeleyen Sakura ağacı da dikerek, Türkiye’de kalıcı olacaklarının mesajını verdi.

Dünyanın en büyük Japon şirketlerinin üst düzey yöneticileri geleceğe ilişkin yol haritalarını Türkiye’de belirledi. Dünya klima devi Daikin’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Toyota, Sony, Mori Building, Omron Corporation, Sumitomo Corporation, Art Corporation ve IBM Japon gibi uluslararası Japon firmalarının üst düzey temsilcileri katıldı. Tüm dünyada yıllık ciroları yüz milyarlarca dolara ulaşan Japon şirketlerinin üst düzey yöneticileri, Daikin Danışma Kurulu toplantısında bir araya gelerek, dünya ekonomisinin gidişatı, yeni yatırım stratejileri ve önümüzdeki döneme ilişkin hedefler gibi konularda görüş alışverişinde bulundu.

Daikin’in danışma kurulunun yılda bir kez genellikle Japonya’da toplandığını belirten Daikin Europe N.V. Başkanı Masatsugu Minaka, “Türkiye yalnızca Daikin için değil bulunduğu konum ve komşu ülkeleri ile olan bağlantısı nedeniyle tüm uluslararası Japon firmaları için kritik öneme sahip... Bu nedenle 260 milyon Dolar’lık yatırım yaparak 2011 yılında kurumsal olarak faliyet göstermeye başladığımız Türkiye’nin potansiyeline olan güvenin altını çizmek amacıyla bu yıl danışma kurulumuzu Türkiye’de topladık. Daikin’in Türkiye’ye yaptığı bu yatırım diğer Japon firmalarının da Türkiye’ye olan ilgisini arttırdı. Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz bu toplantı da Japon yatırımlarının artarak devam etmesi için önemli bir vesile olacaktır. Türkiye’nin ekonomik olarak potansiyeli ve hızlı büyüme performansının yanı sıra tarihi ve kültürel zenginliği de tüm Danışma Kurulu üyelerimizi derinden etkiledi. Oldukça başarılı ve verimli bir toplantı oldu” dedi.

 5-10 Yıl Değil Uzun Yıllar Türkiye’deyiz

Daikin Hendek Fabrikasını da gezen Japon üst düzey yöneticiler Türkiye’de uzun soluklu ve kalıcı bir yatırım yapıldığını ise üretim tesisisinin bahçesine Sakura ağacı dikerek sembolleştirdi. Sakura’nın kendileri için manevi açıdan çok önemli olduğunun altını çizen Masatsugu Minaka, “Kiraz ağacı Sakura, Japon kültüründe sadece yeniden doğuşu değil sonsuzluğu da simgeler. Hendek fabrikamıza Sakura dikerek Türkiye’de 5-10 yıl değil, çok daha uzun yıllar faaliyet göstermek istediğimizi simgelemek istedik. Türkiye iklimlendirme pazarı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı içeren EMEA bölgesinde hızla en önemli pazar haline gelecek. Biz de önümüzdeki yıllarda Türkiye’ye yatırımlarımızı artırarak devam ettireceğiz” dedi.

Danışma Kurulu Üyeleri iki gün boyunca Türkiye’yi ve Türk kültürünü de yakından tanıma fırsatı buldu.

JAPON DEVLERİ TÜRKİYE'DE BULUŞARAK, DAIKIN'IN GLOBAL STRATEJİLERİNİ KONUŞTU