• Anasayfa
  • Blog
  • Havadan havaya ısı pompası ile klima arasındaki fark nedir?
​​
Alternate Text

Havadan Havaya Isı Pompası İle Klima Arasındaki Fark Nedir?

Aralarında hiçbir fark yoktur! Ancak, havadan havaya ısı pompalarının aynı zamanda soğutma yaptıklarını biliyor muydunuz?

 

İnsanlar çoğunlukla havadan havaya ısı pompaları ile klimaların farklı cihazlar olduğunu düşünseler de aslında bunlar tam olarak aynıdır. Ancak, havadan havaya ısı pompaları soğuk hava sağlamanın yanı sıra ısıtma da yapabilmektedir. Burada, havadan havaya ısı pompalarının nasıl çalıştığını genel hatlarıyla öğrenebilirsiniz.

Birçok insan klimaların soğuttukları havayı belirli bir alan içinde dağıttıklarını biliyor. Ancak, yıl boyu konforlu bir şekilde yaşayabilmeniz adına, tersi için de çalışabildikleri, yani eviniz için bir ısıtma çözümü sunabildikleri daha az biliniyor.

 

Havayı hem ısıtma hem de soğutma işlevine sahip üniteler çoğunlukla havadan havaya ısı pompaları olarak bilinirken sadece soğutma işlevine sahip üniteler klima olarak bilinmektedir. Her geçen gün hem ısıtma hem de soğutma işlevine sahip ünitelere olan talep artmakta ve daha fazla sayıda insan havadan havaya ısı pompalarının evleri için mükemmel bir çözüm olduğuna karar vermektedir.

Aynı ünite havayı nasıl hem soğutup hem de ısıtabiliyor?

Havadan havaya ısı pompaları bir split sistemde çalışır; bu sistemde binanın dış duvarına veya çatıya monte edilmiş veya bazı durumlarda evin dışında, toprağa gömülen bir dış üniteye bir veya daha fazla iç ünite bağlanmaktadır. Sistem, ısıyı sistemin bir bölümünden başka bir bölümüne aktaran soğutucu akışkan içerir.

Havadan havaya ısı pompaları soğutma sırasında evinizin içindeki havada bulunan ısıyı alarak dışarı verir, yani neredeyse bir buzdolabı gibi çalışır. Soğuk havayı ise duvar tipi, döşeme tipi veya gizli tavan tipi ünitelerle odalara dağıtır.

 

Isı pompaları ısıtma sırasında ise dış ortam havasındaki ısıyı alarak bunu iç üniteler üzerinden iç ortama verir.

Bir “multi split” sisteminiz varsa, beş adede kadar iç üniteye bağlı bir dış ısı pompası ünitesine sahipsiniz demektir, böylece her bir odadaki ısıyı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu sayede, oturma odanızı yatak odanızdan daha yüksek bir sıcaklığa ayarlayabilirsiniz. Ancak, havadan havaya ısı pompaları aynı anda hem ısıtma hem de soğutma yapamazlar, havayı aynı anda sadece soğutabilir veya sadece ısıtabilirler.

 

Eviniz için en iyi çözümü nasıl seçebilirsiniz?

Evinizi yıl boyu enerji verimli bir şekilde doğru değere ısıtacak ve soğutacak bir sistem istiyorsanız havadan havaya ısı pompalarına yatırım yapmalısınız. Dışarıda hava durumu ne olursa olsun maksimum esneklik ve performans elde edersiniz. Evinizi sadece soğutmak istiyorsanız bir klima tercih etmelisiniz.

Özet olarak, havadan havaya ısı pompaları hem klima hem de ısıtma sistemidir. Bu cihazı isterseniz bir sıcak su deposuna bile bağlayabilirsiniz. Birçok kullanıcının bu avantajlarından dolayı bu sistemi tercih etmesi bir tesadüf değildir.