FUHA İSTANBUL UZMAN GÜNLERİ'NİN MART AYI KONUŞMACISI RONALD E. JARNAGIN OLDU

FUHA İSTANBUL UZMAN GÜNLERİ’NİN MART AYI KONUŞMACISI RONALD E. JARNAGIN OLDUDünyanın en büyük, Avrupa’da ve Türkiye’de bir ilk olan Daikin fuha İstanbul’da iklimlendirme sektörünün uzmanlarını bir araya getiren Uzman Günleri’nin mart ayı konuşmacısı Pacific Northwest National Laboratory Uzman Mühendisi Ronald E. Jarnagin oldu.


İklimlendirmenin öncü markası Daikin, gelenekselleşen Uzman Günleri kapsamında sektörünü bilgilendirmeye devam ediyor. Daikin Solution Plaza fuha İstanbul’da her ay gerçekleşen seminerlerin Mart ayındaki konuşmacısı olan ASHRAE uzmanı Mühendis Ronald E. Jarnagin, enerji verimliliği konusunda önemli bilgiler paylaştı.

Sektör profesyonellerinin buluşma noktası haline gelen fuha İstanbul’da, 4 Mart 2017 tarihinde düzenlenen Uzman Günleri Semineri’nin bu ayki konusu “ASHRAE 90.1 Binalarda Enerji Verimliliği Standardının Dünü, Bugünü, Yarını” oldu. Geniş bir katılımla gerçekleşen seminerin açılışını yapan Daikin Solution Plaza fuha İstanbul Koordinatörü Uğur Sertan, merkez hakkında bilgi verirken Daikin’in sektörünün gelişimine verdiği öneme de vurgu yaptı.

Ronald E. Jarnagin ise enerji standartları hakkında bilgi aktarırken, ASHRAE 90.1 standardının özellikle büyük binalar için, ticari ısıtma ve soğutma cihazlarındaki enerji verimliliğini kapsadığına, ASHRAE 90.2'nin ise özellikle ev tipi konut iklimlendirme cihazlarının verimliliğine yönelik olduğuna dikkat çekti. ASHRAE Standardı 90.1 Komitesi’ne 4 yıl boyunca başkanlık yapan Jarnagin, bu standartlarla yıllar içinde yapılan revizyonların önemini de vurguladı. Özellikle 2010 yılında yapılan revizyon ile önemli değişiklikler ve kapsamın genişletildiğini belirten Jarnagin, bu yeniliğin yenilenebilir enerji kaynakları kullanımını kapsadığına da dikkat çekti. Jarnagin, 2010 yılında yapılan bu revizyon sayesinde 2004 yılına göre toplam yüzde 30 enerji tasarrufu elde edildiğini belirtti. Ayrıca konuşmasında iklimlendirme cihazlarında (Chiller, fanlar, pompalar, bireysel cihazlar vb.) verimlilik uygulamalarına da değinen Jarnagin, IEER (Kısmi yüklerde enerji verimlilik oranı), EER (Enerji verimlilik oranı) ve IPLV (Kısmi yük değeri) kavramları hakkında da bilgi verdi.

FUHA İSTANBUL UZMAN GÜNLERİ’NİN MART AYI KONUŞMACISI RONALD E. JARNAGIN OLDU
Daikin’in ASHRAE Turkish Chapter ile birlikte organize ettiği bu etkinliğin son bölümünde ise katılımcılar rehber eşliğinde fuha İstanbul turu yaparak, iklimlendirme teknolojileri ve cihazlarını çalışır durumda deneyimleme fırsatı buldu.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Uzman Günleri kapsamında birbirinden ilginç konularda, değerli konuşmacılar ile sektörün bir araya geldiği Daikin Solution Plaza fuha İstanbul, Eylül 2015’den bu yana hizmet veriyor. Dünyanın en büyük, Avrupa’nın ise ilk iklimlendirme deneyim merkezi olan fuha İstanbul, ziyaretçilerine bireysel çözümlerden ticari sistemlere kadar her türlü iklimlendirme teknolojisini deneyimleme imkanı sunuyor. İklimlendirme sektöründe Daikin teknolojilerini yakından görmek isteyen herkesi fuha İstanbul’da ağırlayan Daikin, bu yıl da düzenlediği çeşitli etkinliklerle daha geniş kitleye ulaşmayı amaçlıyor. 2017 yılında fuha İstanbul’da 10 bin kişiyi ağırlamayı planlayan Daikin, çeşitli etkinliklerine de hız kesmeden devam ediyor.