Daikin AB'nin 20/20/20 drektiflerine uydu VRV IV ile yüzde 28 tasarruf sağladı

Dünyanın en büyük klima üreticisi Daikin, Avrupa Birliği'nin (AB) 20/20/20 politikasına uygun olarak geliştirdiği yeni ürünü VRV IV dış ünitesi ile yıllık yüzde 28 varan enerji tasarrufu sağladı. Avrupa ile eş zamanlı olarak Türkiye'de 'sezonsal verimlilik' kriterlerini uygulamaya alan  Daikin, iklim koşulları değişse bile enerji ve konfor dengesini optimize eden VRV IV ile sektöründe yeni bir dönem başlattı.
 
 
 VRV IVİklimlendirme sektörünün öncü ve yenilikçi şirketi Daikin, Avrupa Birliği (AB) kriterlerine uygun olarak geliştirdiği yeni ürün ve çözümlerini Türkiye'de sunmaya devam ediyor. Son olarak AB'nin 20/20/20 direktifleri doğrultusunda VRV serisinin yeni modeli VRV IV dış ünitesini geliştiren Daikin, sektöründe çığır açacak yeniliklere imza attı. Kullanıcılarına sadece klima değil bir hava işleme sistemi sunan Daikin, VRV IV ile yıllık olarak yüzde 28'e varan oranlarda daha yüksek enerji verimliliğini yakaladı. Bu yeni ürün ile son kullanıcının tüm beklentilerini karşılayan Daikin, kolay kurulumu ile tasarımcı ve danışman firmalara da mükemmel bir çözüm ortaklığı sunuyor.
 
İKLİM DEĞİŞSE BİLE KONFOR DEĞİŞMİYOR
 
AB'nin 2020 yılına kadar çalışan tüm cihazlarda karbondioksit salınımının yüzde 20 azaltmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının (hava, toprak, su, rüzgar)  kullanımının yüzde 20 artırılmasını ve elektrik tüketiminin yüzde 20 azaltılmasını hedefleyen 20/20/20 direktiflerine uygun olarak geliştirilen VRV IV dış üniteleri, daha az enerji ile daha yüksek verim olanağı sağlıyor. Soğutucu akışkan sıcaklığını dış hava koşullarına paralel olarak sürekli ayarlayabilen VRV IV, bölge ve iklim koşulları değişse bile her projeye özel olarak enerji ve konfor dengesini optimize edebiliyor. Böylece VRV IV, geçiş mevsimleri gibi soğutmanın daha düşük kapasitelerde kullanıldığı dönemlerde, sistem soğutucu akışkan sıcaklığı 6 °C den (piyasadaki mevcut standart) daha yüksek bir sıcaklığa değiştirebiliyor. Tüm bu otomatik ayarlama özellikleri sayesinde sistem daha az enerji harcayarak sezonsal verimliliği artırıyor.
 
YÜKSEK VERİM DÜŞÜK İŞLETME MALİYETİ
 
Yüksek enerji tasarrufu sağlayabilen ve gelişmiş çevre koruma tekniklerine sahip modeller geliştiren Daikin, 4'üncü nesil VRV dış ünitesi ile de sektöründe bir dizi yeniliğe de imza atmış bulunuyor. Değişken soğutucu gaz sıcaklığı, ısıtma akümülatörü, dijital gösterge, İntellegent Touch Manager'la merkezi otomasyon ve esnek boru tasarımı gibi üstün özellikleriyle öne çıkan VRV IV, her projeye özel olarak enerji ve konfor dengesini optimize edebiliyor. Akıllı kontrol paneli ve sezonsal verimlilik özellikleri ile VRV IV, son kullanıcıya da yüksek verim ve düşük işletme maliyeti ile kazanç sağlıyor. Danışmanlık ve tasarım ofislerine, kullanıcı ihtiyaçlarını uluslararası standartlara uygun olarak karşılama, çevreye duyarlı çözümler sunmalarını sağlayan VRV IV, kolay kurulum ve hızlı montajı ile zaman tasarrufu ve kolaylık sunuyor.  
 
VRV IV'nin sahip olduğu üstün bazı özellikleri şöyle:
 
- Değişken soğutucu gaz sıcaklığı: Inventer teknolojisine sahip VRV IV'de, dış ortam sıcaklığı iç ortam ısısına yaklaştıkça soğutucu gaz sıcaklığı 6°C ile 11°C arasında değişiyor. Bu da kompresörün çektiği gücü azaltıyor. Çekilen ısı farkı azaldığı için ortamda çok daha kısa sürede istenen konfor sağlanıyor. EER (çekilen güç soğutma kapasitesi) artarken, daha az enerji kullanımı gerçekleşiyor.
 
- Yüksek enerji tasarrufu: İç ortam istenen konfora ulaştığında sabit olan üfleme sıcaklığı VRV IV, dış ünitelerinde hem soğutucu akışkan sıcaklığının hem de gaz debisinin  değiştirilebilmesine olanak sağlıyor. Tasarımı sayesinde değişen dış hava sıcaklığını algılayabilen, soğutucu debisiyle beraber soğutucu gaz sıcaklığını da kontrol edebilen, üfleme sıcaklığını set edilen iç ortam sıcaklık değerine göre ayarlayabilen dış üniteler ile VRV IV'de ESEER (sezonsal verimlilik değeri) yüzde 28'leri aşan verime ulaşıyor.
 
- Kesintisiz ısıtma-Isıtma akümülatörü: Heat pump sistemlerinde dış hava sıcaklığı termodinamik olarak 5°C'nin altına düşmeye başladığında görülen buzlanma (defrost) nedeniyle üflemenin düşmesi, iç ünitelerin çalışamaz hale gelmesi gibi sorunlar VRV IV ile sona eriyor. Isı akümülatörü sayesinde VRV IV, ısıyı depoluyor ve sıcaklığı düşmeyen soğutucu gazı iç ünitelere göndererek iç ortam da kesintisiz bir ısıtma ve konfor sağlıyor. Dış üniteye yönlendirilen sıcak gaz sayesinde de defrost önlenmiş oluyor.
 
- Sistem çalışma yapılandırması: 3 haneli dijital gösterge ve yeni grafik arayüzü sayesinde Daikin VRV IV, devreye alma, yapılandırma ve özelleştirme işlemlerini kolaylaştırdı. Bunun yanı sıra VRV IV, sistem ayarlarının yapılandırılması, montaj kolaylığı, servis parametre göstergesi (basınç, sıcaklık), Te ayarı, Tc ayarı, yüksek ESP ayarı, düşük ses ayarı (otomatik ve manuel mod), talep ayarı, son hataların gösterimi, kolay bakım sağlayan grafik arayüzü gibi bir dizi özelliğe sahip.
 
- Gaz soğutmalı PCB:  Dış ünite PCB ana kartı üst düzey güvenirlik açısından sıcaklıktan kaynaklanabilecek işletim hatalarına karşı soğutucu gazla soğutuluyor.
 
- Esnek boru tasarımı: İç ve dış ünite arasındaki kot farkı, herhangi bir ilave kit kullanılmaksızın 90 m.'ye kadar çıkabiliyor. Böylece küçük soğutucu akışkan borular şaftlarda ve tavanlarda daha az yer kaplarken mevcut alanı daha verimli kullanmak mümkün hale geliyor.
 
- Otomatik gaz şarjı fonksiyonu: Daikin'ın genel mühendislik çözümü, orijinal plan ne olursa olsun montaj aşamasından itibaren sistemin doğru soğutucu akışkan yüküne sahip olmasını sağlar. Bu şekilde, optimum verimlilik ve kapasite sağlanır ve optimum konfor için doğru ısıtma veya soğutma seviyesi elde ediliyor. Bir buton sayesinde  VRV ünitesi gerekli miktarda soğutucu akışkan ile otomatik olarak şarj edilebildiğinden, gerekli miktarda soğutucu akışkan sisteme aktarıldıktan sonra otomatik şarj işlemi duruyor. 
 
- Düşük sıcaklık sulu sistem ısıtma/soğutma:  Yeni geliştirilen Hyrdobox sayesinde, Daikin yeni nesil VRV IV dış üniteleriyle soğutucu gazın yanı sıra düşük sıcaklıkta sulu sistem ısıtma ya da soğutma yapmak da mümkün. Elektrikli ısıtıcı olmaksızın 5°C ila 45°C çıkış suyu sıcaklık elde edilir. Hydrobox sayesinde -20 ila +43°C dış ortam sıcaklığı aralığında sıcak su üretimi için süper geniş çalışma sıcaklık aralığı sağlar. Modern duvar tipi tasarımı sayesinde yerden tasarruf sağlar. Gaz bağlantısı veya yağ deposu gerektirmez.
 
- Tam kontrol/Intellegent Touch Manager: Kullanıcı dostu dokunmatik ekran kumandalarıyla tüm klima işlevlerine erişmenin mümkün olduğu VRV IV, kolay kullanımın yanı sıra akıllı enerji yönetimi de sağlıyor. Bu sayede eneri kaybı önlenirken, işletme maliyeti düşüyor ve verimlilik en üst düzeye çıkıyor. Yeni geliştirilen I-Touch Manager merkezi otomasyon 15 inç LCD ekran üzerinden; 2560 iç üniteye kadar kontrol edilebilme, enerji tüketimi ve faturalandırma, enerji kayıp kaynağını tanımlama, yerel olarak tam uzaktan internet erişimi, profile bağlı erişim, 4 yönetici, 60 kullanıcı izleme, uzaktan bakım ve servis , otomatik iç ünite kaydı, uzaktan F-gaz ayarı ile soğutucu akışkan sızıntı kontrolü,  taze hava cihazlarının kontrolü–VAM&VKM ünit, sıcaklık sensörleri (iç ve dış), 3'üncü parti cihazların kontrolü gibi pek çok özellik sunuyor.
 
VRV IV

Detaylı bilgi için: HTTP://WWW.VRVIV.COM