DAIKIN ÜRÜN GAMINI GENİŞLETMEYE DEVAM EDİYOR

Inverterli Vidalı Kompresörlü Su Soğutmalı Soğutma Grubu: VZ SerisiDaikin’den yeni frekans inverterli vidalı kompresörlü su soğutmalı soğutma grubu: VZ Serisi

Sulu soğutma grupları olarak da bilinen Chiller sistemler ile yeni ve yenilenmekte olan binalar için en ideal çözümleri geliştiren Daikin, yeni VZ serisi ile daha ekonomik ve daha verimli bir iklimlendirme imkanı sunuyor. Daikin’in yeni EWWD-VZ su soğutmalı soğutma grubu serisi, üstün frekans inverterli vidalı kompresör teknolojisi ve yüksek verimli ısı eşanjörleri ile tam yükte 5.7’ye varan EER değerlerine, kısmi yükte ise 8.3’e varan ESEER değerlerine ulaşıyor.


Yüksek verimlilik ve tasarruf değerine sahip cihazları ile kullanıcılarına iklimlendirme konforu sunan Daikin, ürün gamını da genişletmeye devam ediyor. Daikin’in 92 yıllık uzmanlığı ile ürettiği su soğutmalı soğutma grubunun en yeni üyesi EWWD-VZ serisi, verimlilik değerlerini en üst seviyeye taşırken, enerji tüketiminde sağladığı avantaj ile de maliyetleri aşağıya çekiyor.

Daikin EWWD-VZ su soğutmalı soğutma grupları, ısıl yük ihtiyaçlarının değişiklik gösterdiği, kısmi yük verimliliklerinin çok önemli olduğu endüstriyel ve ticari uygulamalarda hassas iklimlendirme yönetimi sağlıyor. Kapasite aralığı 450 kW ile 2100 kW (Eurovent koşullarına göre) arasında değişen Daikin EWWD-VZ soğutma grupları, yeni binalar ve yenileme projeleri için ideal çözüm olarak görülüyor.


Yatırım geri dönüş süresi kısaldı

Daikin tasarımlı inverterli vidalı kompresörlerde güç tüketimi, cihazın çalışma süresinin yüzde 97'sine karşılık gelen kısmi yüklerde önemli ölçüde düşürülmüştür (Eurovent). Non-Inverter Soğutma Gruplarına göre enerji tüketiminde, CO2 emisyonu ve işletme maliyetlerinde yüzde 25 avantaj sağlarken; yatırım geri dönüş süresini de 2 yılın altına çekiyor.
 

Yüksek verim sağlayan iyileştirmeler

Daikin EWWD-VZ serisinde, yeni nesil yüksek verimli flooded tip evaparatör ve tek geçişli kondenser dizaynı ile yüksek ısı transfer performansı elde ediliyor. Emiş ve deşarj hatları, soğutucu akışkan basınç düşüşlerinin minimize edilmesi için özel olarak tasarlanan EWWD-VZ serisi, basınç düşüşündeki iyileştirme, yoğuşma sıcaklığını düşürerek sistemin daha verimli çalışmasını sağlıyor. Daikin EWWD-VZ soğutma grupları minimum yüke tam inverter kapasite kontrolü ile inerken, bu özelliği sayesinde mekanik boşaltma yapan inverterli cihazlara göre daha yüksek verim sunuyor.


Geniş uygulama aralığı

Geniş uygulama yelpazesine hitap edecek şekilde dizayn edilen Daikin EWWD-VZ inverterli soğutma grupları, geniş uygulama aralığı ile de beğeni topluyor. Evaporatör çıkış suyu sıcaklığı -8/20°C aralığında olan EWWD-VZ serisinin ısı pompası versiyonunda 65°C’ye kadar sıcak su elde edilebiliyor.

Tüm çalışma koşullarında cihaz performansını optimize eden Değişken Hacim Oranı (VVR) teknolojisi ile soğutma ve ısıtma modları arasında performans düşüşü gerçekleşmiyor. 50Hz ve 60Hz güç besleme opsiyonu bulunan VZ serisinde, soğutma kesintilerinin telafi edilemeyeceği uygulamalar için hızlı yeniden başlatma özelliği de yer alıyor.

Klasik soğutma gruplarının yeniden başlaması maksimum 310 saniye, tam yüke ulaşması ise maksimum 20/25 dakika sürerken, VZ serisi ‘Hızlı Yeniden Başlatma’ seçeneği ile 15 saniye içinde yeniden başlayıp, 3 dakika içinde tam yüke ulaşabiliyor. Otomatik transfer anahtarı ile güç kesilmesi durumunda ise ana besleme hattından jeneratör yedek hattına otomatik geçiş sağlanıyor.

‘Aktif Harmonik Filtreleme’ seçeneği ile Toplam Harmonik Bozulma (THD) yüzde 3’e kadar düşürülürken, cihaz bu özellikleri sayesinde Data Center uygulamaları için de kapsamlı çözümler sunuyor.


Inverterli Vidalı Kompresörlü Su Soğutmalı Soğutma Grubu: VZ SerisiKompakt Boyutlar: Mevcut kapılardan kolayca geçebiliyor

VZ serisi sahip olduğu teknik özellikleri kadar kompakt boyutları ile de kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Günümüzde artan m2 fiyatlarına paralel olarak küçülen mekanik odalar için kompakt boyutlarıyla ideal bir tercih olan VZ serisi, modüler yapısı ile 900 mm. genişliğindeki kapılardan dahi kolayca sığarak, özellikle yenileme projeleri için büyük bir avantaj sağlıyor.

Ozon tabakasına herhangi bir zarar vermeyen R134a soğutucu akışkanla çalışan VZ serisi soğutma gruplarının, yeni soğutucu akışkanlar ile de uyumlu hale getirilmesi mümkün olabiliyor.


Kontrol esnekliği ve uzaktan yazılım güncelleme

EWWD-VZ serisi soğutma grupları, internet üzerinden erişilebilen Daikin Saha İçi Bulut platformu ile yönetilebiliyor. Bulut platform; uzaktan HMI erişimine, performans verilerinin gözlemlenebilmesine, bakım raporlarının incelenmesine, cihazın çalışma verilerine göre sorun tespiti yapılabilmesine ve uzaktan yazılım güncellemesine izin veriyor.