DAIKIN TÜRKİYE'NİN YEŞİL BİNA UZMAN KADROSU GENİŞLİYOR

Daikin, Başta Avrupa olmak üzere tüm dünyada yatırımcı ve müteahhitlerin giderek artan "Yeşil Bina Sertifikasyonu" taleplerine yanıt verebilmek için kadrosunu genişletmeye devam ediyor. Bu çalışmalara destek veren Daikin Türkiye'nin uzman kadrosu da büyüyor.


Dr. Andaç YakutBuilding Research Establishment (BRE) İngiltere'de iki aşamalı olarak yapılan BREEAM AP (Accredited Professional) sınavını başarıyla tamamlayan Dr. Andaç Yakut, Daikin Europe’un BREEAM Yetkili Uzmanları kadrosuna katılmaya hak kazandı. Böylece, Dr. Andaç Yakut, BREEAM Yeşil Bina Projelerinin Sertifikasyon sürecinde Daikin’in Sürdürülebilir HVAC-R Çözümleri ile birlikte danışmanlık hizmeti verebilecek.
 
Daikin'in genişleyen Yeşil Bina Uzman kadrosuna katılan Dr. Andaç Yakut, Avrupa’daki yeni bina projelerinin büyük bir bölümünün 2015 yılından itibaren yeşil bina projesi olmasının beklendiğine işaret ederek, "Yatırımcı ve müteahhitlerin yüzde 93’ü yeşil sertifikasyonun önemli olduğunu düşünüyor" dedi. Yakut, bu konuda şu bilgileri verdi: “BREEAM (BRE Environmental Assessment Method), binalar için dünyada en çok kullanılan çevresel değerlendirme metodudur. BREEAM, bir binanın çevreye olan etkilerini basit ve ekonomik bir şekilde değerlendirebilmek ve bu etkileri azaltabilmek amacıyla 1990 yılında İngiltere’de oluşturuldu. BREEAM ile öncelikle binaların çevreye olan etkilerinin azaltılması hedefleniyor. Ayrıca binaların çevresel yararlarına göre tanınması, binalar için güvenilir, çevresel bir etiket sağlanması ve sürdürülebilir binalar için talebi teşvik edilmesi öngörülüyor.”
 
Daikin'in, Avrupa ve Türkiye’de müşterine yardımcı olmak amacıyla birçok BREEAM Yetkili Uzman’a (BREEAM AP) sahip olduğuna dikkat çeken Dr. Andaç Yakut, şunları söyledi: "Bu uzmanlar BREEAM sertifikası alınması sürecinde yeşil bina projelerinin sürdürülebilir HVAC-R çözümleri için danışmanlık hizmeti sağlayarak ilgili kategorilerden kredi kazanılmasını sağlıyorlar. Ayrıca Daikin Uzmanları, istenilen BREEAM sertifikasının elde edilmesi için en uygun maliyetli tasarımın seçilmesine de yardımcı oluyor."
DAIKIN TÜRKİYE'NİN YEŞİL BİNA UZMAN KADROSU GENİŞLİYOR