Daikin Türkiye cirosunu 2 yılda 2'ye katladı


Daikin Türkiye cirosunu 2 yılda 2’ye katladı 162 ülke arasında ‘büyüme şampiyonu’ oldu

 
Daikin Türkiye cirosunu 2 yılda 2’ye katladı
 
İklimlendirme sektörünün Japon devi Daikin, faaliyet gösterdiği 162 ülke arasında en hızlı büyümeyi Türkiye’de kaydetti. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, 2 yıllık sürede 2 kat büyüdüklerini belirtirken, “Bu yılı yüzde 30 büyüyerek 670 milyon lira ciro ile kapatacağız. Radyatör ve kombinin yanı sıra Avrupa’ya klima ihracatına da başlıyoruz. Hedefimiz 5’inci yılın sonunda 5 kat büyüme ile 1 milyar lira olan ciroya ulaşırken, Daikin Türkiye’yi bölge için stratejik üs yapmak” dedi.
 
Isıtma ve soğutma sektörünün önde gelen üreticilerinden Daikin, Türkiye’de hızlı büyümesini kesintisiniz devam ettiriyor. Temmuz 2011’de Airfel’I satın alarak Türkiye’de yatırımcı olan Daikin’in 2 yılda 2 kat büyüme kaydettiğini belirten Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, 2015 yılındaki 1 milyar liralık ciro hedefine emin adımlarla ilerlediklerini vurguladı.
 
2013 YILINDA YÜZDE 30 BÜYÜYECEK, CİRO 670 MİLYON LİRAYA ULAŞACAK 
 
Soğutma sezonunu kapatıp ısıtma sezonuna geçiş yaparken düzenlediği basın toplantısı ile  yılın ilk yarısını değerlendiren Daikin Türkiye, büyüme planlarını da açıkladı.  Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, “Yıl sonu için belirlediğimiz 640 milyon liralık ciro hedefimizi bu yıl da aşarak, 2013 yılını 670 milyon lira kapatmayı planlıyoruz. Bu da Daikin Türkiye’nin önceki iki yılda olduğu gibi, bu yıl da çift haneli büyüyeceğini ve 2012 yılındaki 518 milyon liralık cirosunun yüzde 30 üzerine çıkacağını gösteriyor. Yılın başında sektör geneli yüzde 10, Daikin Türkiye ise yüzde 25 civarında büyüyeceği yönünde bir öngörümüz vardı. Geldiğimiz noktada, sektörün yıl sonunda yüzde 10 civarında büyümeyi yakalayacağınızı düşünüyoruz, ancak biz kendi hedefimizi 5 puan yukarı çektik. Yeniden yapılanmamızı tamamlamış olmamız, Daikin markasına Türkiye’de duyulan güven, inşaat sektöründeki ivmenin devam etmesi, kentsel dönüşüme ilişkin projeler, iç pazarın dinamizmi ve sorumlu olduğumuz dış pazarların potansiyeli gibi faktörler hedeflerimize emin adımlarla ilerlememizi sağlıyor.”
 
2013 YILINDA YÜZDE 30 BÜYÜYECEK, CİRO 670 MİLYON LİRAYA ULAŞACAK
 
DAIKIN TÜRKİYE’NİN HEDEFİ 2015 YILINDA 1 MİLYAR LİRA CİROYA ULAŞMAK
 
Airfel markasını satın alarak Türkiye’de doğrudan yatırımcı oldukları 2011 yılında 339 milyon lira olan ciroya bu yılın ilk yarısında yakaladıklarını belirten Önder, “Bu büyümeyi mevsimsel etkilerden dolayı split klima satışlarının beklendiği gibi olmamasına karşın elde ettik. Bunun nedeni Daikin Türkiye’nin sadece split klima üreticisi olmaması, aynı zaman da merkezi sistemlerde faaliyet göstermesi ve VRV sistemlerin Türkiye’de hızlı bir gelişim kaydetmesi. Soğutma sezonu olan Nisan-Ağustos dönemini ele aldığımızda 317 milyon lira ciroya ulaşarak yüzde 40’lık bir büyüme kaydettik. Bireysel alandaki pazar daralmasına karşın Daikin Türkiye büyümeyi başardı. Bu büyümedeki asıl faktör, merkezi sistemlerdeki satışımızın yüzde 50’nin üzerinde artması oldu. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iklimlendirme çözümlerinde merkezi sistemlere yöneliş olması, VRV sistemlerin mucidi olarak hem konut hem de ticari gayrimenkul projelerinde Daikin’e büyük bir avantaj sağlıyor. Sektörün en geniş ürün gamına sahip şirketi olarak önümüzdeki yıllarda da yüzde 20-25 oranlarında büyüyerek 2015 yılında 1 milyar lira ciroya ulaşmayı hedefliyoruz. Böylece Türkiye’deki 5’inci yılımızın sonunda 5 kat büyüme sağlamış olacağız. Bu büyüklük Daikin Türkiye’yi iç pazar liderliğine taşımakla kalmayacak, Türkiye’yi bölge için stratejik üs yapacak. Bu doğrultuda Daikin Ailesi de büyümeye devam edecek. Çalışan sayımız 2011 yılında 420 kişi iken şu anda 770 kişiye ulaştı. Bu yıl sonunda 850  kişilik bir aile olmayı bekliyoruz, 2015 yılına ilişkin hedefimiz ise 1.500 kişiye ulaşmak.”
 
DAIKIN SOĞUTMADA OLDUĞU GİBİ ISITMADAKİ İDDİASINI DA ARTIRDI
 
Yeni ürünlerle girdikleri ısıtma pazarına ilişkin hedeflerini de paylaşan yapan Hasan Önder, “Daikin çatısı altına girdikten sonra ısıtmaya konumlandırdığımız Airfel markamız bu sezona yüzde 25’lik büyüme ve 70 milyon lira ciro ile başlangıç yaparken yeni ürünleri ile iddiasını daha da artırdı. Bu sezon kullanıcıyı Airfel Integrity kombi ailesi ile buluşturuyoruz. Integrity bizim için çok özel bir anlam taşıyor;  Airfel markasının Daikin bünyesine katılmasından sonra; tüm süreçlerinde Daikin üretim felsefesinin (PDS- Production of DaikinSystem) hakim olduğu ilk kombilerimiz Integrity oldu. Daikin, daha çok bir klima markası olarak tanınsa da ısı pompası sistemlerinin mucidi ve bu konuda Avrupa’da lider. Airfel’in bünyesine katılmasıyla birlikte kazan ve kombi üreticisi de olan Daikin, ısıtma sektöründeki büyüme planlarını adım adım devreye soktu. Bu noktada Airfel markamıza büyük bir görev düşüyor.  Önümüzdeki dönemde ihracatımızdaki artışın önemli bir kısmı da Airfel’den gelecek. Kombilerimiz Türkiye ile eş zamanlı olarak Avrupa’da da satılacak. Bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor.”
 
 
DAIKIN TÜRKİYE AVRUPA’YA SPLİT KLİMA İHRACATINA DA BAŞLIYOR
 
DAIKIN TÜRKİYE AVRUPA’YA SPLİT KLİMA İHRACATINA DA BAŞLIYOR
 
Daikin Türkiye’nin Avrupa’ya kombi ve radyatörün yanı sıra split klima ihracatına da başlayacağını açıklayan Önder, “120 bin adet klima üretecek yeni üretim hattımızı devreye alıyoruz. Bu üretimin önemli bir bölümünü Avrupa’ya ihraç edeceğiz. Önümüzdeki yıllarda bu ihracat artarak devam edecek” dedi. Daikin Türkiye’nin önümüzdeki dönemde ihracata daha fazla ağırlık vereceğini vurgulayan Önder, “İlk 2 yılımızda yeniden yapılanmamızı tamamladık, Daikin bugüne kadar Türkiye’ye yaklaşık 300 milyon dolarlık yatırım yaptı, yeni üretim hatlarımızı devreye aldık. Şu anda Çin dahil pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz. İhracatta asıl büyümeyi ise Daikin Türkiye’ye bağlanmış olan CIS ülkeleri’nde (Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan) yapacağız. Buna paralel olarak, halen 45 milyon Euro olan ihracatımızı 2015 yılında 135 milyon Euro’ya çıkaracağız” diye konuştu.