DAIKIN SAKURA KADIN GİRİŞİMCİ PROGRAMI'NIN 2'NCİ ETABI TAMAMLANDI

Daikin Sakura Programı iklimlendirme sektörüne 22 kadın girişimci kazandırdı.
İklimlendirme sektörünün lider kuruluşu Daikin Sakura Programı, iklimlendirme sektörüne kadın girişimciler kazandırmaya devam ediyor. KOSGEB ve KalDer işbirliği ile gerçekleştirilen Daikin Sakura Programı’nın tamamlanan ikinci etabı ile birlikte 22 kadın girişimci kendi işinin patronu olarak iş hayatına atıldı.


Çevre ve tüketici dostu cihazları ile olduğu gibi eğitim ve sosyal sorumluluk projeleri ile de iklimlendirme sektörüne öncülük eden Daikin, kadın girişimcilere desteğini sürdürüyor. Türkiye Kalite Derneği (KalDer) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) işbirliği ile hayata geçirilen Daikin Sakura Kadın Girişimci Destekleme Programı’nın iklimlendirme sektörüne kazandırdığı kadın girişimcilerin sayısı 22’ye ulaştı.

Daikin Sakura Kadın Girişimci Destekleme Programı, üniversite mezunu gençlerin girişimcilik potansiyellerini ortaya çıkararak geleceğin iş kadınları olarak iklimlendirme sektörüne ve ülke ekonomisine kazandırmayı amaçlıyor. Sakura Programı’nın ikinci etabı 12 Ekim Çarşamba günü düzenlenen törenle tamamlandı. KalDer Genel Sekreteri Akın Alıkçıoğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye gibi 10 büyük ekonomi arasında yer alma hedefi olan bir ülke için kadın ve genç girişimciliğinin çok önemli olduğunu vurguladı. Ancak bunun çok zorlu bir süreç olduğuna da dikkat çeken Alıkçıoğlu,  Sakura Programı’na katılan genç girişimcilere “Siz de bir sürü zorluklar yaşadınız. ‘Yapamazsın’ diyen ailelerinizi, arkadaşlarınızı geçtiniz. Başardınız, siz cesur yüreklersiniz. Bundan sonra da başarmak zorundasınız, kendinize güveninizi hiç kaybetmeyin” diye seslendi. Daikin Sakura Programı’nın, kadın yeteneklerin ekonomiye kazandırılması ve fırsat eşitliğini sağlaması açısından önemli bir proje olduğunu vurgulayan Alıkçıoğlu, “Tüm Sakura’ların başarılı olduklarını ve birden fazla mağaza açtıklarını görmek istiyoruz. Nihai hedefte 100 Sakura girişimcisine ulaşmak var. Girişimci kızlarımızın bu bayrağı daha da yukarıya taşıyacağına inanıyorum. Ülkece şu an 800 milyar dolarlık gayri safi hasılatımız var. İlk 10’a girmek için 2 trilyon dolara çıkmak zorundayız. Bunun için kadın ve gençlerin bu süreç içerisinde aktif olarak rol alması gerekiyor” diye konuştu.

KOSGEB Kobi Uzmanı Onur Alp Yatır da, Daikin gibi özel sektör kuruluşunun, KalDer gibi değerli bir dernek ile ortaklaşa projeler gerçekleştirilmesinin önemini vurgularken, kurum olarak kadın ve gençlere yönelik programlara yönelik desteklere dikkat çekti. KOSGEB’in temel amacının KOBİ’lere destek vermek ve onları orta ölçekli yapılara dönüştürmek olduğu gibi, ekonomiye yeni KOBİ’lerin katılımını da sağlamak olduğunu belirten Yatır, “KOSGEB olarak yürüttüğümüz eğitim programlarında, 2010 yılından bugüne 574 bin kişi sertifika almaya hak kazandı. Bunun 24 binden fazlası 453 milyon lira destekle kendi işini kurdu” dedi. İstatistiklere göre tüm dünyada girişimlerin yüzde 80’inin kapandığını, ancak KOSGEB destekli girişimlerin yüzde 10’unun kapandığı bilgisini veren Yatır, Sakura’lara yönelik de şunları söyledi: “Çok zorlu süreçlerden geçtiniz ve girişimci oldunuz. Aslında yeni bir etabın da başlangıcındasınız. Önemli olan karşınıza çıkan zorluklardan yılmamanız ve bunlardan ders alarak kendinizi geliştirmeniz. Umarım sizi de uzun süre destekleyecek KOBİ’ler olarak karşımızda görürüz.”
 

DAIKIN SAKURA KADIN GİRİŞİMCİ PROGRAMI’NIN 2’NCİ ETABI TAMAMLANDIDAMLALAR ÇOĞALDI, IRMAK BÜYÜYOR

Sakura Programı ile kadın girişimci sayısının çok az olduğu bir sektöre yeni girişimciler kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Neslihan Yeşilyurt da, “Damlalar çoğaldı, ırmak büyümeye başladı. Sakura girişimcilerimiz pek çok kadına, Sakura Girişimci Programımız pek çok kuruma örnek olmaya başladı” dedi. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder’in Ocak 2014’te bir fikir olarak yeşerttiği Sakura Projesi’nin KalDer ve KOSGEB işbirliği ile kapsamlı bir programa dönüştüğünü hatırlatan Yeşilyurt, iklimlendirme sektörüne katılan 22 kadın girişimcinin çok yoğun bir eğitim sürecinden geçtiğine dikkat çekti. Üniversiteden yeni mezun olarak bu projeye başvuran adayların 70 saat girişimcilik ve 60 saat mesleki eğitimin ardından 15 gün de staj yaptıklarını belirten Yeşilyurt, 2. etapta bu eğitimi tamamlayan 16 girişimci ile birlikte Sakura Kadın Girişimciler’inin sayısının 22’ye ulaştığını kaydetti. Daikin yönetim felsefesinin insan odaklı yönetime dayandığını ve pozitif ayrımcılıktan ziyade fırsat eşitliği ilkesine inandığını dile getiren Yeşilyurt, iş hayatına atılan Sakura girişimcilerine Daikin’in kurucusu Akira Yamada’nın “Satış; samimiyet, tutku ve çaba göstermekten başka bir şey değildir” sözleri ile tavsiyelerde bulundu.

Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Türkoğlu da, iklimlendirme sektörüne atılan genç girişimcilere tavsiyelerde bulunarak, “Eğitimlerinizi başarı ile tamamladınız, ancak asıl eğitim şimdi başlıyor, sahada öğrenmeye devam edeceksiniz” dedi. Sakura girişimcilerine şanslı olduklarını da hatırlatan Türkoğlu, “Çünkü iyi bir aileye katıldınız. Daikin uzmanlık alanı iklimlendirme olan bir şirket, bizim başka bir işimiz yok. İşimizin zor tarafları var ama siz öğrenmeye devam edin, biz hep sizlerin yanında olacağız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, başarı plaketlerini alan yeni Sakura girişimcileri ise şunlar oldu:
Çağla Pınar Alparslan (İstanbul), Gözde Kazak (İstanbul), İrem Özdemir (İstanbul), Nazlı Özbuğan (İstanbul), Rüya Doğu (İstanbul), Nurbanu Kutluata (Sakarya), Cansu Karaca (Adana), Fatma Özdemir (Adana), Demet Ekici (İzmir), Fatma Nur Fırat (İzmir), Halide Kundakçı (İzmir), Seda Yürük (İzmir), Ceren Sarınç (Antalya), Damla Şahin (Antalya), Merve Okur (Hatay), Dilan Karlı (Mersin) eğitimlerini başarı ile tamamlayarak, yaşadıkları illerde kendi işyerlerini açarak iklimlendirme sektöründeki yerlerini almaya başladı.