DAIKIN ORTA ASYA'DAKİ İLK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜ AÇTI

Daikin Türkiye, Orta Asya’daki ilk bölge müdürlüğünü Kazakistan’da açtı.

DAIKIN ORTA ASYA´DAKİ İLK BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜNÜ AÇTITürkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, bu bölgedeki büyüme planlarını Kazakistan’daki çalışmaları ile devreye soktu. Daikin Türkiye'nin Orta Asya bölgesinin gelişen ülkesi Kazakistan'da açtığı Bölge Müdürlüğü faaliyetlerine başladı.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de iklimlendirme sektörünün önde gelen markası olan Daikin, Orta Asya’da yapılanmasını sürdürüyor. CIS ülkelerinin (Azerbaycan, Özbekistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Ermenistan) sorumluluğunu üstlenen Daikin Türkiye,  bölgedeki ilk müdürlüğünü Kazakistan’da açtı. 
 
Daikin, coğrafi ve kültürel yakınlığının yanında, Türk müteahhitlerin ülke pazarında söz sahibi olması nedeniyle 2013 yılından itibaren Kazakistan’a yönelik faaliyetlerin sorumluluğunu Daikin Türkiye'ye verdi. Bu görevi üstlendikten sonra Rusya ve Belarus ile gümrük birliğine girerek 170 milyon nüfuslu bir pazar oluşturan Kazakistan'ı odağına alarak çalışmalarına hız veren Daikin Türkiye, Almatı’da 2, Astana’da 1 olmak üzere Kazakistan genelinde 3 distribütör ile satış ve pazarlama faaliyetlerine başladı. Kazakistan, Belarus ve Rusya’nın dahil olduğu gümrük birliği anlaşmasıyla bu ülkeler arasında serbest ticaret yapılabildiği için, Daikin Türkiye, Kazakistan üzerinden bu ülkeleri de hedefine koydu. 

ULUSLARARASI ORGANİZASYONLARA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK 

Orta Asya cumhuriyetleri içinde yüzölçümü ve 13 bin 500 dolar ile kişi başı milli geliri en yüksek ülke olan Kazakistan 100 milyon dolara yaklaşmakta olan iklimlendirme cihazları pazarıyla da bölgede ön sıralarda yer alıyor. Kazakistan'da, 1997 yılında başkentin Almatı’dan Astana’ya alınmasıyla birlikte yeni başkente yapılan 30 milyar dolarlık inşaat yatırımlarının önümüzdeki dönemde daha da hız kazanması bekleniyor. Özellikle Astana’nın Expo 2017’ye ev sahipliği yapacak olması, Almatı’da düzenlenecek olan Universiade Olimpiyatları ile birlikte 2022 Kış olimpiyatlarına aday olması ülkedeki yatırım iklimini de olumlu etkiliyor.
 
Artan enerji maliyetlerinden dolayı, diğer doğalgaz ve petrol zengini ülkelerde olduğu gibi, verimi yüksek cihazların kullanımı ve bilinci Kazakistan’da da her geçen gün yükseliyor. Kazakistan pazarında yüksek verimli ve doğa dostu cihazların pazar payı her geçen gün artıyor.
 
Yüksek enerji verimliliğine sahip cihazlar, satış öncesi ve sonrasında verilen mühendislik hizmetleri ile büyük projelerin altına imza atan Daikin, büyük şehirlerde yer alan distribütör ve alt bayilerinin koordinasyonunu da Almatı’da yer alan ofisi ve Türkiye merkez ofisin desteği ile sağlamayı planlıyor. Bu stratejiye uygun adımları attıklarını belirten Daikin Kazakistan Bölge Müdürü Yerbolat Omirzakov, “160 ülkede faaliyet gösteren bir dünya markası olarak, müşterilerimize en yakın lokasyonda faaliyet göstermeye özen gösteriyor, onların iklimlendirme konusundaki tüm ihtiyaç ve beklentilerini hızla karşılamak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda, Daikin Türkiye çatısı altında, üstleneceğimiz projeler ve yatırımlarla Kazakistan’dan başlayarak bölgedeki hizmet ağımızı büyüteceğiz” dedi.