Daikin ilk kombisini Türkiye'de üretti aynı anda Avrupa'ya sundu

Daikin ilk kombisini Türkiye’de ürettiSOĞUTMADAKİ İDDİASINI ISITMAYA DA TAŞIYAN DAIKIN, TARİHİNDE BİR İLKE İMZA ATTI
Tüm dünyada özellikle soğutma teknolojisi ile tanınan Japon devi Daikin, Sakarya’daki tesislerinde ürettiği kombi ile ısıtmadaki iddiasını da ortaya koydu. Almanya’da düzenlenen Uluslararası Banyo Ekipmanları, Bina, Enerji, Klima Teknolojileri ve Yenilenebilir Enerjiler Fuarı ISH 2017’de ilk kez tanıtılan Daikin markalı ilk kombi, aynı zamanda sektörünün en küçük hacimli cihazı olarak segmentinde önemli bir yeniliğin de öncüsü oldu.


İklimlendirme sektörünün öncü markası Daikin, sektörünün en önemli fuarı olarak 14-18 Mart 2017 tarihleri arasında Almanya Frankfurt’ta gerçekleştirilen Uluslararası Banyo Ekipmanları, Bina, Enerji, Klima Teknolojileri ve Yenilenebilir Enerjiler Fuarı ISH’17’de ısıtma sektöründeki iddiasını gözler önüne serdi. Yeni yıla hem kendisi hem de sektörü açısından pek çok ilkler içeren yeniliklerle başlayan Daikin, soğutma sektöründeki teknolojik üstünlüğünü ısıtmaya taşıyarak, geniş ürün gamına kombiyi de ekledi. Daikin markasını taşıyan ilk kombi olarak Türkiye’de üretilen inovatif cihaz, sektörünün en küçük hacimli kombisi olarak da bir ilke imza attı. Daikin, Sakarya’daki tesislerinde ürettiği ilk kombisini ISH’17 Fuarı ile birlikte Avrupa’da da satışa sundu.
 

SAKARYA’DA ÜRETİLECEK, DÜNYAYA İHRAÇ EDİLECEK

İklimlendirme sektörünü domine eden şirket olarak ısıtmadaki iddiasını artıran ve kulvarında bir ilk olan tam yoğuşmalı Daikin Kombi’sini ISH Fuarı’nda tanıtan Daikin, bu yenilikçi cihazı ile büyük ilgi topladı. Daikin’in faaliyetleri, ilk kombisi ve ısıtmaya ilişkin çalışmaları hakkında bilgi veren Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, şunları söyledi: “Öncelikle Daikin gibi dünyanın 145 ülkesinde faaliyet gösteren 92 yıllık bir iklimlendirme devinin, ilk kombisini Türkiye’deki fabrikamızda üretmiş olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Daikin’in sahip olduğu üstün Japon teknolojisi ile buradaki Ar-Ge merkezimizde yürütülen çalışmaların bir ürünü olan ilk Daikin kombimiz, birçok açıdan büyük önem taşıyor. Yeni kombimizin boyutu ile ısıtmayı yeniden tasarlarken, ihracat gücümüze de yeni bir değer kattık. Sakarya’da ürettiğimiz bu kombimizi Türkiye ile aynı anda Avrupa’da da satışa sunmanın yanı sıra dünyanın her yerine ihraç ederek Daikin Türkiye’nin, bölgenin lojistik üssü olduğunu bir kez daha göstermiş olduk. Daikin Türkiye olarak büyümemizi sürdürürken, bundan sonra Ar-Ge ve inovasyon konusundaki çalışmalarımızla da ülkemizden söz ettirmeyi hedefliyoruz.”

Daikin’in son 5 yılda Türkiye’de hızlı bir büyüme grafiği çizdiğine dikkat çeken Önder, “2016 yılı itibariyle ciromuz 935 milyon TL’ye; çalışan sayımız 1000 kişiye ulaştı. Bayilerimiz, servislerimiz ve tedarikçilerimizle çok büyük aile olduk. Bu yıl da büyümemizi sürdüreceğiz. Her yıl olduğu gibi 2017’de de sektör ortalamasının üzerinde büyüyerek, yüzde 18 oranını yakalamayı hedefliyoruz. Daikin’in soğutmadaki tecrübesini ısıtmaya taşımış olmamız, hem sektörümüze hem de ülkemize önemli katkılar sağlayacaktır” diye konuştu.
 

Daikin ilk kombisini Türkiye’de ürettiSEKTÖRÜNÜN EN KÜÇÜK HACİMLİ KOMBİSİ

Bu arada tasarımından kullanılan parçalara kadar tüm süreçlerinde Daikin üretim felsefesi (PDS- Production of Daikin System) ile geliştirilen Daikin Kombi, kullanıcı ve çevre dostu özellikleri ile sektörüne yeni bir soluk getiriyor. Estetik tasarımıyla dikkat çeken Daikin Kombi; 0,06 m3’lük hacmi ile Avrupa’nın en küçük kombisi olurken, 40 cm. eni, 59 cm. boyu ve 25,5 cm. olan derinlik ölçüleri ile yepyeni bir kulvar açıyor. Sadece 27 kg. olan Daikin Kombi, kullanım alanlarında yerden tasarruf sağlarken estetik ve şık ön paneli ile de beğeni topluyor. Minimal Japon teknolojisi ile üretilen Daikin Kombi, ön panelinde bulunan LED ekran sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor. Klimalarında kullandığı Daikin Eye özelliğine kombisinde de yer veren Daikin, kombinin ön panelinde bulunan göz ile kombinin çalışma durumunu izleme olanağı sunuyor. Kombi stand-by bekleme modunda iken mavi ışığın yanıp söndüğü Daikin Eye, çalıştığında mavi, olası bir arıza durumunda ise kırmızı ışıkla durumunu gösteriyor.
 

KOMBİ İÇİN ÖZEL TASARIMLI EŞANJÖR

Hem verim hem de tasarruf artışı sağlayan tam yoğuşmalı Daikin Kombi’yi, benzerlerinden ayrıştıran bir özelliği de sahip olduğu eşanjör sistemi. Japon teknolojisi ile Sakarya’daki Ar-Ge Merkezi’nde geliştirilen özel tasarım premix eşanjörü ile verimlilik ve performans değerlerini yukarı taşıyor. “Eşanjör kombinin kalbidir” diyerek Avrupa ERP Standartları’na uygun, A enerji sınıfı eşanjörü sayesinde Daikin Kombi, kullanıcılarına yüzde 109’a kadar yüksek verim sunuyor. Gücü estetikle birleştiren yeni nesil dizaynı kadar, kış aylarında ısıtma, 4 mevsim de sıcak su sağlayan performansı ile de göz dolduruyor. Bunun yanı sıra 49 dB* ile sessizlik içinde çalışan Daikin Kombi, 17 ayrı emniyet sistemi ile güvenliği ön planda tutuyor. Daikin kombi, 3 yıl garanti süresi ile kullanıcılarına mekanlar için küçük, soğuklar için büyük çözüm sunarken, bir Daikin klasiği olarak yüksek verim ve tasarrufu aynı anda sunuyor.

Sınıfının en kompakt kombisi olarak Daikin ürün gamına katılan Daikin Kombi’nin bazı diğer özellikleri ise şöyle:
Yüksek sezonsal verimlilik frekans kontrollü fan yapısı sayesinde 1/8 oranında modülasyon oranı sağlıyor. Böylece kombinin dur/kalk çalışması engellenerek ısıtma konforu arttırılarak tasarruf sağlıyor. 
Daikin kombi, kullanıcılarına 1/8 modülasyon oranı ile istedikleri odayı istedikleri ısıda tutabilme imkanı veriyor.
Güvenli yanma teknolojisi olan Scott kontrol sistemi hatasız hava ve gaz karışımı ile yanma kontrolü sağlayan kombi, farklı gaz tiplerine hızlı ve otomatik adaptasyon ve yüksek kullanım ömrü sunarak cihazdaki yanma tutarsızlıklarının önüne geçiyor. 
Daikin kombi, metal-fiber alaşımlı brülör teknolojisi sayesinde kombi sürekli 3kw minimum kapasitede çalışabiliyor.
Daikin, kombi kullanıcılarına pirinç hidrolik grup ve Daikin tasarım sifon ile yüksek malzeme kalitesi sunuyor.
Otomatik gaz adaptasyonu ile de cihazın her türlü koşulda verimliliğini korumasını sağlıyor.

*EU standartlarına uygun enerji etiketi ses gücü değeridir. Ses basıncı 39 dB’dir.
 

Daikin ilk kombisini Türkiye’de ürettiDAIKIN, GENİŞ ÜRÜN GAMIYLA ISH FUARI’NDA BEĞENİ TOPLADI

Daikin, ISH Frankfurt Fuarı’nda, Avrupa, 8. Hall E94 numaralı standında, yarattığı futuristik atmosferle misafirlerini ağırladı. Uzay gemisini andıran standında, “Join The Mission-Göreve Katıl” sloganıyla iklimlendirme sektörüne kazandırdığı son yenilikleri sergileyen Daikin, yeni Daikin Kombi’nin yanı sıra Avrupa’da ve Türkiye’de en çok tercih edilen ısı pompası Altherma ürünündeki yeni teknolojiler ile de beğeni topladı. Yeni ve çevreci soğutucu akışkan R32’li cihazlar, kontrol sistemlerindeki yenilikler ve müşteri hizmetleri alanında yapılan geliştirmeleri de ISH’17 Fuarı’nda tanıtan Daikin, Avrupa’nın dört bir yanındaki bağlı şirketlerinden gelen temsilcilerini de fuar boyunca standında ağırladı. Daikin Türkiye de, ısıtma bayileri ile birlikte fuarı ziyaret eden en büyük gruplardan birini oluşturdu.

Daikin ilk kombisini Türkiye’de üretti