CERN DAIKIN İLE SERİNLEMEYE DEVAM EDİYOR

CERN DAIKIN İLE SERİNLEMEYE DEVAM EDİYORDÜNYANIN EN BÜYÜK FİZİK LABORATUVARI DOĞRU HAVA TERCİHİNİ DEĞİŞTİRMEDİ
CERN, Daikin ile serinlemeye devam edecek.
Dünyanın en büyük fizik laboratuvarı CERN, devam eden deneylerin başarısında büyük önem taşıyan soğutma çözümleri için Daikin ile çalışmaya devam kararı aldı. Doğanın temel kanunlarına ilişkin sırları aralarken, yüksek kapasitede ihtiyaç duyulan soğutma sistemleri için 2012 yılından bu yana Daikin’le çalışan CERN, sözleşmesini yenileyerek yeni kurulum planlarını devreye soktu.


12 ülkenin katılımıyla 1954 yılında kurulan, günümüzde 20 asil üyesine ilaveten Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 gözlemci üyesi ile çalışmalarına devam eden CERN, soğutma ve sıcaklık kontrolü konusundaki ihtiyaçlarını 2012 yılından bu yana iklimlendirme sektörünün lider markası Daikin ile karşılıyor. Daikin, 5 yıldır soğutma ünitelerinin tedariği, devreye alınması ve bakımı konusunda hizmet verdiği CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire - Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü)  ile sözleşmesini yeniledi. WEB’in (World Wide Web) doğum yeri ve Büyük Hadron Çarpıştırıcı (LHC- Large Hadron Collider) gibi çığır açıcı bilimsel araştırmalarının merkezi olan CERN, en önemli ihtiyaçlarından biri olan soğutma çözümleri konusunda Daikin’den yana yaptığı tercihi değiştirmedi.

İsviçre ve Fransa sınırında yer alan tesislerinde dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarı olarak çalışmalarını sürdüren CERN; doğanın temel kanunlarına ilişkin sırları aralarken yüksek kapasitede soğutma çözümlerine ihtiyaç duyuyor. Yerin 100 metre altında ve 27 kilometre uzunluğunda halka şeklinde tasarlanmış bir parçacık çarpıştırıcısına sahip olan CERN’de, fizikçiler parçacıkların nasıl etkileşime geçtikleri hakkında ipuçları arıyor. Tasarımında ve üretiminde 10 bin kişinin çalıştığı LHC, sıfırın altında 271 santigrat derece ile evrenin en soğuk yeri, iki proton huzmesinin çarpışması sırasında ortaya çıkan güneşin merkezinin bin milyon katı sıcaklığı ile galaksinin en sıcak yeri olarak biliniyor. Gerek büyüklüğü, gerekse yürüttüğü bu müthiş deneyler ile yüksek kapasitede soğutma ihtiyacı bulunan CERN’de, aynı zamanda sıcaklık kontrolünün de çok hassas bir şekilde sağlanması gerekiyor.
 

CERN DAIKIN İLE SERİNLEMEYE DEVAM EDİYOREN İYİLERİN 2012’DEN BU YANA DEVAM EDEN İŞBİRLİĞİ

20.000 Kw’ın üzerine çıkan 25 soğutma grubu ile CERN’ün ihtiyaçlarını karşılayan Daikin, geniş bir ürün gamına sahip olmasının avantajını bilim insanlarının hizmetine sunuyor. Soğutma grubu serisinin geniş uygulama çözüm aralığı ile CERN’ün tercihi olan Daikin, bu devasa tesiste düşük kapasiteli scroll kompresör üniteleri ve düşük sesle çalışan ünitelerden yüksek verimlilik değerleri ile işleyen inverter ürünlere kadar birçok cihazını kullanıyor. Örneğin, altı adet Daikin su soğutmalı santrifüj soğutma grubu, Büyük Hadron Çarpıştırıcı’nın kurulu olduğu yeraltı tünelinin klima sistemi için soğutulmuş su sağlıyor. Çünkü hassas su sıcaklığı kontrolüyle güvenlik, bu sistem için büyük önem taşıyor.

Daikin’le sözleşmesini yenileyen merkez, yeni kurulumlar için çalışmaları başlattı. CERN Soğutma ve Havalandırma Grubu’ndan Anders Andersen, Daikin iş birliğini yenilemekten duydukları memnuniyeti şöyle dile getirdi: “Son beş yıldır Daikin ile yürüttüğümüz işbirliği CERN için yapıcı bir deneyim oldu. Daikin soğutma grupları, CERN uygulamalarının özel ihtiyaçlarını karşılayarak güvenilir cihazlar olduğunu kanıtladı.”

CERN DAIKIN İLE SERİNLEMEYE DEVAM EDİYOR