Alternate Text

Yeni bir ısıtma sistemi nasıl seçilmeli?

Eviniz için en iyi ısıtma sistemini bulun: ısıtma sisteminizi değiştirirken tüm seçeneklerinizi öğrenin

Mevcut ısıtma sisteminizi değiştiriyorsanız veya yeni bir ısıtma sistemi satın almayı düşünüyorsanız fosil yakıtlı sistemlerden uzaklaşmayı ve böylece artan enerji maliyetlerinden daha az etkilenen ve çevreyi daha az etkileyen bir sistemi tercih edebilirsiniz.

Isıtma sistemi seçenekleri

Her evin ihtiyaçları farklıdır. Doğru ısıtma sisteminin seçilmesi yaşadığınız evin tipine, bütçenize ve yaşam tarzınıza göre değişir. Aradığınız şeye bağlı olarak birçok farklı alternatif mevcuttur.

Gelin beraber, çevre üzerindeki etkileri düşük olan seçeneklere göz atalım.

Havadan suya ve toprak kaynaklı ısı pompaları

Isı pompalarının havadan suya, yüksek, orta veya düşük sıcaklıklı veya toprak kaynaklı vb. çok sayıda farklı tipi bulunmaktadır. Havadaki veya topraktaki yenilenebilir enerjiyi %75’e varan oranlarda kullanır. Isıtma, soğutma ve sıcak su için dağıtıcılara bağlanır. Isı pompaları, eviniz için ihtiyaçlarınıza uygun farklı tiplerle eksiksiz bir çözüm sunar. Örneğin, yüksek sıcaklıklı havadan suya ısı pompaları, radyatörlerin kullanıldığı eski evler için uygundur.

Hibrit ısı pompaları

Hibrit ısı pompaları mevcut gazlı veya akaryakıtlı boylerler ile ısı pompası teknolojisini birleştirerek en verimli performansı sunmak üzere bu ikisi arasında otomatik olarak geçiş yapar.

Isıtma, soğutma ve sıcak su sağlamak için farklı dağıtıcılarla birlikte kullanılabilir. Boylerin değiştirilmesi için mükemmel bir seçenektir ve diğer ısı pompalarına kıyasla daha düşük maliyetlidir.

Havadan havaya ısı pompaları

Klima olarak da bilinen havadan havaya ısı pompaları verimli bir ısıtma, soğutma ve hava temizleme çözümü sunar. Monte edilmesi kolay ve düşük maliyetli bu sistem ister yeni, ister eski, ister müstakil, ister teraslı ve isterse apartman dairesi olsun her türlü tipte eve monte edilebilir.

Ayrıca, beş adede kadar iç üniteyi tek bir dış üniteye bağlayabilmeniz için tekli veya multi-split çözümlerle birden fazla seçenek sunmaktadır. Hatta, bir kullanım sıcak suyu boyleri dahi bağlanabilir.

Isıtma sisteminizi değiştirirken bir sonraki adımınız ne olmalıdır?

Fosil yakıtlardan kurtulmak veya bağlılığınızı azaltmak üzere ilk adımı atmak için dikkate almanız gereken birkaç husus bulunmaktadır. Maliyeti, sürdürülebilirliği, dayanıklılığı ve verimliliği göz önünde bulundurun. Sisteminizi değiştirmek için en iyi çözümü bulmak sıkıntılı bir süreç olabilir, bu durumda seçenekleri görüşmek üzere bir Daikin uzmanına veya montörünüze danışabilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek için farklı ısı pompası tipleri hakkındaki blogumuzu okuyun. Değişiklik yapmanın iyi bir fikir olup olmadığından hâlâ emin değilseniz ısı pompalarıyla fosil yakıtlı sistemlerin karşılaştırıldığı blogumuzu okuyun.

Daikin uzmanlarıyla iletişime geçerek eviniz için en iyi ısıtma sistemini bulun.