Alternate Text

Müşterilerimizin gelecek garantisi elde etmelerine nasıl yardımcı olabiliriz?

Satış müdürü olarak görev yapan Gülnur Durak her gün Daikin müşterileriyle görüşüyor. Müşterilerin düşünce yapılarında büyük değişiklikler görüyor. “Sürdürülebilirlik kesinlikle müşterilerimizin en önemli önceliklerinden biri haline gelmiştir. Binalarının ve ayrıca üretim süreçlerinin karbonsuzlaştırılması için büyük hedefler belirliyorlar. Bu hedefleri başarmalarına ve işletmelerini gelecek garantili hale getirmelerine yardımcı olmak da bize düşüyor.”

Daikin Europe’un Uluslararası Satış Müdürü ekibi büyük, çok uluslu şirketler için çözümler sunmaktadır. Bu çözümler neleri kapsıyor?

Gülnur Durak: “Temel olarak, sektörlerinden ve projelerinin büyüklüğünden bağımsız olarak, her müşterinin ihtiyaçları için doğru çözümü bulmasına destek oluyoruz. Brüksel, Belçika’daki AODA merkezimizde uluslararası satış müdürlerinden oluşan güçlü bir ekibe ve bölge genelinde yerel satış müdürlerinden oluşan geniş bir ağa sahibiz. Bu insanlar hem ulusal hem de uluslararası müşterilerle uzun vadeli ilişkiler geliştirmeye odaklanıyorlar. Müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre, Daikin bünyesindeki farklı bölümleri ve uzmanları harekete geçiriyor ve sektördeki değerli iş ortaklarımızla güçlerimizi birleştiriyoruz.” “2021 yılında, satış müdürlerinden oluşan uluslararası ekibimizi %30 oranında genişletmeyi başardık. Hizmet sunulmayı bekleyen çok sayıda müşteri bulunduğundan işlerimizi genişletmeye devam etmeyi planlıyoruz. Perakendecilik, konaklama ve eğlence, büyük üretim ve farmasötik şirketleri, emlâk geliştirme ve lojistik ve dağıtım olmak üzere beş ana sektöre yoğunlaşıyoruz. Ancak, sadece bu sektörler için çalışmıyoruz: tüm çok uluslu şirketler hizmetlerimize güvenebilir.”

Bir satış müdürü olarak, her gün müşterilerle görüşüyorsunuz. Bugünlerde müşteriler için en önemli şey nedir?

Gülnur Durak: “Müşterilerin düşünce yapılarında belirgin bir değişiklik görüyoruz. Bu yüzden ısıtma, soğutma, havalandırma ve dondurma, ticari stratejileri birçok açıdan daha kritik hale gelmeye başlıyor. Enerji fiyatları yükseliyor ve bina gereksinimleri sıklaşıyor, bu da daha fazla şeyin riske girmesine neden oluyor.” “Ancak, müşterilerimizin büyük bir çoğunluğunun, özellikle de uzun vadeli düşünenlerin başlangıç maliyetinden ve yönetmeliklere uygunluktan çok daha fazlasını aramaları söz konusu. Sürdürülebilirlik tüm işletmeler için en önemli önceliklerden biri haline geliyor ve her alanda çevresel ayak izlerini düşürmeyi hedefliyorlar. Binalarının ve ayrıca üretim süreçlerinin karbonsuzlaştırılması için büyük hedefler belirliyorlar. Şirketler bu hedefleri başarmalarına yardımcı olabilecek iş ortakları arıyorlar ve belki de en önemlisi, sürdürülebilir çözümlere yatırım yapma konusunda her zamankinden çok daha hevesliler.”

Müşterilerin düşünce yapılarında belirgin bir değişiklik görüyoruz. Isıtma, soğutma, havalandırma ve dondurma ticari stratejileri daha kritik hale gelmeye başlıyor.” Gülnur Durak, Satış Müdürü – Daikin Europe Uluslararası Satış Müdürü

Daikin, müşterilerinin bu stratejik hedefleri başarmalarına nasıl yardımcı olabilir?

Gülnur Durak: “Öncelikle, müşterilerimizle aynı dili konuşmamız ve onların ihtiyaçlarını dinlememiz çok önemli. Her gün konuştuğumuz insanların birçoğu ürünlerimiz veya özellikleri hakkında bilgi sahibi olmayabiliyor. Ancak, şirketleri hakkında neler yapmak istediklerini çok iyi biliyorlar. Bu da sektörden sektöre farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin endüstriyel şirketler üretkenlik ve devamlılık konusunda iyileşmelerle ilgilenirken perakendeciler daha çok şirketlerinin hızlı şekilde genişlemesine odaklanıyorlar. Gıda sektörü için kesintisiz soğuk zincir büyük önem arz ederken, büyük veri merkezleri için operasyonlarına yönelik etkili bir soğutma öne çıkıyor. Bu farklı ihtiyaçlara cevap vermek ve çözümlerimizde mümkün olan en iyi teknolojileri birleştirmek ise bize kalıyor.” “Sürdürülebilirlik açısından, müşteriler yeni teknolojilerimizin neler sunabileceklerini, Daikin’ın verimli çözümleri ve uzaktan takip sistemleri ile nasıl enerji tasarrufunda bulunabilecekleri ve nihayetinde sera gazı emisyonlarını nasıl düşürebilecekleri konusunda oldukça meraklılar. Ayrıca, onların BREEAM gibi çevresel mevzuatlar ve uluslararası standartlar ile uyum sağlamalarına da yardımcı oluyoruz. L ∞ P programımız sayesinde, kullanım ömrünü tamamlayan soğutucu akışkanların geri kazanılması ve yeniden kullanılması için sürdürülebilir çözümler sunuyor ve ürünlerimizde kullanılan malzemeler ve kaynaklar konusunda tam şeffaflık sağlıyoruz. Yakınlık stratejimiz bu konuda büyük bir kolaylık sağlıyor; sadece lojistik ayak izini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bizlere ürünlerimizi nasıl ürettiğimizi kendi gözleriyle görebilmeleri için müşterilerimizi fabrikalarımıza davet etme imkânı da veriyor.”

Bu, şirket olarak Daikin için ne anlama geliyor? Güçlü olduğumuz yönler neler ve bunları nasıl daha da geliştirebiliriz?

Gülnur Durak: “Bu, ürün geliştirmenin ötesinde düşünmemiz ve kendimizi gerçek bir çözüm sağlayıcısı olarak konumlandırmamız gerektiği anlamına geliyor. Müşterilerimize kurulumun ilk tasarımından daha sonraki bakım programlarına ve hatta gelecekteki yenileme çalışmalarına kadar yaşam döngüsü boyunca doğru seçimler yapmalarına yardımcı olmamız gerekiyor. Müşterilerimizin birçoğu tüm inşaatlarında veya üretim tesislerinde kullanabilecekleri en iyi uygulamaları standart hale getirmek ve bunları geliştirmek istiyor.” “Daikin Europe olarak kendimizi tam olarak buna göre konumlandırıyoruz. Hâlihazırda sağlam ve iyi örgütlenmiş bir yapıya sahibiz ve birçok ülkede güçlü varlığımızla Avrupa, Orta Doğu ve Afrika genelinde aktif olarak faaliyet gösteriyoruz. Bir müşterinin Portekiz’de, Fas’ta veya Finlandiya’da çözülmesi gereken bir sorunu varsa daima orada ona yardımcı olabilecek birine sahibiz. Ayrıca, geniş bir ürün, çözüm ve teknoloji portföyüne sahibiz. Bu sadece müşterilerimize her bölgede yardımcı olabileceğimiz anlamına gelmiyor, aynı zamanda onları belirli, tek bir istikamete yönlendirmek yerine onlar için en maksimum çözümü aradığımızı bildiklerinden müşterilerimiz gözünde bizi çok daha güvenilir bir iş ortağı haline getiriyor. Bu güçlü yönlerimizin bir araya gelmesi sayesinde müşterilerimizin büyük bir çoğunluğu için tercih edilen iş ortağıyız ve öyle de kalmaya devam edeceğiz."