Alternate Text

Klimanızın kapasitesini etkileyen faktörler nelerdir?

Klimanızın kapasitesini etkileyen faktörler nelerdir?

Klimanız için doğru kapasiteye karar verirken ve eviniz veya binanız için doğru üniteyi seçerken dikkate almanız gereken çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bir klima sistemi seçerken gerekli soğutma kapasitesinin belirlenmesi önemlidir. Kapasitesi çok düşük bir sistem tatmin edici sonuçlar üretemez, buna karşılık gereğinden yüksek kapasiteli sistemler genellikle aynı iş için çok fazla enerji tüketir. Doğru kapasitenin bulunması bir denge işidir; çünkü odanın yüzey alanına ek olarak, oda sıcaklığını etkileyen çok sayıda faktör bulunmaktadır.

Yalıtım

Odanızın yalıtım derecesi oldukça önemlidir. Yeni konut binaları genellikle iyi yalıtılır, bu nedenle sadece ilave bir soğutma gerektirir.

İnsan sayısı

Bir insan ortalama 120W/sa ısı üretir. Bu nedenle, bir alanı kullanan insan sayısının hem evde hem ofiste sıcaklık üzerinde etkisi vardır.

Kişisel tercih

Belki de en önemlisi, ideal sıcaklığın kişiden kişiye değişmesidir; bazıları serin severken, bazıları sıcak sever ve bazıları da bu ikisi arasında bir şey tercih eder.

Giren güneş miktarı

Son yıllarda yeni binalarda artan miktarda geniş cam alanlar tercih edilmektedir. Güneş koruyucu yapılsa da, güneş doğar doğmaz sıcaklıklar yükselir.

Elektrikli cihazlar

Evlerimizde ve ofislerimizde her geçen gün daha fazla sayıda elektrikli cihaz kullanıyoruz. Bilgisayarlar, yazıcılar ve fotokopi makineleri modern yaşamın bir parçası ve bunlar yüksek miktarda ısı yükü üretiyorlar. Aydınlatma da ısınma üzerinde oldukça etkilidir.

Klimanız için doğru kapasiteye karar verirken tüm bu faktörlerin dikkate alınması gerekir.