Alternate Text

İyi bir gece uykusu için mükemmel iç ortam havası

Ağız kuruluğu veya boğaz kaşıntısı nedeniyle uykunuzdan kalktığınız oluyor mu? Bunun nedeni büyük olasılıkla, yatak odanızdaki nem seviyesinin sağlıklı bir iç ortam havası için uluslarararası olarak kabul gören eşik değerin altına düşmesidir. Bu eşik değeri tam olarak nedir? Peki, iyi bir gece uykusu için mükemmel iç ortam havasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Nem neden önemlidir?

Nem, havadaki su buharı konsantrasyonudur. Evinizdeki nem seviyesi, sağlığınızı birçok açıdan etkileyebilir. Çok yüksek nem seviyeleri örneğin yüksek alerjen konsantrasyonuyla ilişkilendirilirken aşırı düşük nem seviyelerine maruz kalınması cilt kuruluğu, göz kaşıntısı ve boğaz tahrişi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Sağlıklı nem seviyelerinin korunması, yatak odanızı konforlu hale getirerek sağlıklı, yenileyici bir uyku döngüsü yakalamanız konusunda hayati öneme sahiptir.

Sağlıklı nem seviyesi nedir?

Nem seviyeleri genellikle, havadaki mevcut su buharının ilgili sıcaklıkta havada bulunabilecek nem miktarına oranını ifade eden bağıl nem seviyesi cinsinden ölçülür. Uyku için ideal bağıl nem seviyesi üzerinde tartışmalar devam etse de birçok çalışmada en iyi iç ortam bağıl nem seviyesinin %40 ile %60 arasında olduğu konusunda fikir birliğine varılmıştır. Boğaz kaşıntısı ve göz kuruluğu nedeniyle uykunuzdan uyanıyorsanız bu durum kuvvetle muhtemel yatak odanızdaki bağıl nem seviyelerinin %40’lık eşik değerin altına düşmesinden kaynaklanmaktadır.

Mükemmel iç ortam havasını nasıl oluşturabilirim?

Mükemmel iç ortam havasını oluşturmak oldukça zor olabilir. Yüksek nem seviyelerinin görüldüğü iklimlerde, dahili nemlendiricili bir klima sisteminin monte edilmesi iyi bir fikir olabilir. Bu sistemler tercih ettiğiniz nem seviyesinin üzerindeki değerleri (genellikle %60 bağıl nem seviyesinden başlar) otomatik olarak algılar ve havanın sağlıklı nem seviyelerine getirilmesi için havadaki nemi uzaklaştırır.

Aşırı yüksek/düşük nem seviyeleri için dahili nemlendiricili bir hava temizleyicinin takılması daha sağlıklı ve konforlu bir iç ortam havasının elde edilmesine yardımcı olabilir. Daikin nemlendiricili hava temizleyici, bağıl nem, tercih ettiğiniz seviyenin altına düştüğünde (genellikle %40 bağıl nem seviyesinden başlar) havanın sağlıklı nem seviyelerine getirilmesi için havayı nemlendirir. Ayrıca, Daikin hava temizleyiciler havadaki toz partiküllerini ve polenleri uzaklaştırarak astım ve alerji belirtilerini en aza indirir ve Streamer Teknolojisi ile alerjenleri kırarak, zararlı partikülleri gidererek ve kötü kokuları uzaklaştırarak havayı sağlıklı ve taze tutar. Bu da nemlendiricili hava temizleyicileri, kirleticileri gidermek yerine onları yakalayan ve tekrarlanmasına izin verdiğinden hastalığa neden olma potansiyelini sürdüren geleneksel hava temizleyicilerden ayırmaktadır. Çalışma sesine gelecek olursak? Daikin dahili nemlendiricili hava temizleyici, yenilikçi ve yeni tasarımı ve son teknoloji sessiz modu sayesinde ekstra sessiz çalışır ve bu da Daikin’a Avrupa pazarındaki en sessiz hava temizleyici serisi unvanını kazandırmaktadır. Havayı sağlıklı, taze ve konforlu hale getirir ve iyi bir gece uykusu için mükemmel çözümdür.