Alternate Text

Isı pompası mı, gazlı boyler mi? Hangisi daha iyi?

Fosil yakıtlı ısı pompanızı bir mı değiştirmeyi düşünüyorsunuz? Isı pompalarının ve gazlı boylerlerin avantajlarını sizin için değerlendirdik.

Yükselen enerji fiyatları ve artan çevre hassasiyeti birçok insanı evindeki enerji kullanımını daha dikkatli şekilde ele almaya teşvik ediyor. Isı pompası her geçen gün fosil yakıtlı sistemlere karşı en iyi alternatif olarak daha çok öne çıkıyor. Burada her iki sistemin avantajlarını ve dezavantajlarını derledik.

Isı pompası çok verimli, düşük karbonlu bir teknolojidir. Evinizde ısıtma, soğutma ve sıcak su sağlamak için yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanır.

Havadaki, topraktaki veya sudaki ısıyı kullandığından çalıştırılması oldukça düşük maliyetlidir. Gazlı boylerler ise karbon emisyonları üreten fosil yakıtlı bir sistemdir.

Isı pompası - boyler maliyetleri

Gazlı boylerlerin temel avantajlarından bir tanesi kurulum maliyetidir: gazlı boylerlerin başlangıç yatırımı, ısı pompalarına kıyasla daha düşüktür.

Ancak, uzun vadede ısı pompaları çalışma maliyetleri açısından daha avantajlı hale gelir. Kullandığı enerjinin büyük bir kısmını yenilenebilir enerji kaynaklarından elde eder ve çalışması için sadece az miktarda bir elektrik enerjisine ihtiyaç duyar. Yani, enerji faturalarınızı düşürür.

Seçtiğiniz ısı pompası tipine bağlı olarak ilk satın alma ve kurulum maliyeti değişiklik gösterebilir. Örneğin, hibrit ısı pompaları da bir gaz bağlantısı kullanır, ancak hem elektrik hem de yenilenebilir enerjiyle çalışır. Bu nedenle, yenilenebilir enerji kullanmaya başlamak için daha düşük maliyetli bir yoldur.

Maliyetleri düşürmenin bir diğer yolu da ev sahiplerini yenilenebilir enerjiye geçirmeyi amaçlayan teşvik programlarını takip etmektir.

Isı pompalarının ve fosil yakıtlı sistemlerin çevresel etkileri

Isı pompaları, fosil yakıtlı sistemlere oldukça sürdürülebilir ve verimli bir alternatif oluşturmaktadır. Dünya, net sıfır karbona geçtikçe bu tür yenilenebilir enerjili alternatiflere talebin daha da artacağını göreceğiz.

Isı pompaları çoğunlukla (yaklaşık %75 oranında) yenilenebilir enerji kullanır ve ihtiyaç duyduğu enerjinin geri kalan kısmını elektrikten sağlar. Havadan suya ısı pompaları havadaki ısıyı kullanırken toprak kaynaklı ısı pompaları topraktaki ısıyı kullanır.

Yani, çevresel etkiler açısından fosil yakıtlı sistemlere kıyasla çok daha üstündür. Gazlı veya akaryakıtlı boylerler, gezegenimiz için zararlı emisyonlar üretir.

Isıtma sisteminizin esnekliği

Dikkate alınması gereken diğer bir husus da esnekliktir. Fosil yakıtlı sistemler, radyatörler ve sıcak su için yerleşmiş bir çözümdür, ancak ısı pompalarının da soğutma sağladığını biliyor muydunuz?

Isı pompalarının esnek yapısı sayesinde evinizde hepsi bir arada bir sistem elde etmek için bunları çeşitli dağıtıcılara bağlayabilirsiniz.

Ayrıca, güneş enerjisi panelleri veya termal depolarla birleştirerek ısı pompası tercihinizi daha da verimli hale getirebilirsiniz.

Sonuç olarak;​

Isı pompaları, gazlı boylerler gibi fosil yakıtlı sistemlere karşı her geçen gün yaygın bir alternatif olarak tercih edilmektedir. İşletme maliyeti, verimliliği, esnekliği ve çevresel etkileri bu tercihte etkili olan avantajlarından bazılarıdır.

Yenilenebilir enerjiye düşük maliyetli bir giriş niteliğinde olan hibrit sistemler gibi, evinizde optimum sistemi elde etmeniz için çok sayıda seçenek bulunmaktadır.

Sizin için hangi sistemin doğru olduğu bütçenize, ihtiyaçlarınıza, evinize ve yaşam tarzınıza bağlıdır.

Mevcut seçenekleri yetkili servislerimizle tartışarak sizin için en doğru sisteme karar verebilirsiniz.