Alternate Text

İç ortam sıcaklıkları fiziksel sağlığınızı ve akıl sağlığınızı nasıl etkiler?

Sağlıklı bir iç ortam sıcaklığı ne olmalıdır?

Bulunduğumuz oda soğuksa veya kötü bir hava kalitesine sahipse kendimizi hemen halsiz hissederiz veya modumuz düşer. Evimizdeki iç ortam sıcaklığının hem fiziksel sağlığımızı hem de akıl sağlımızı birçok farklı açıdan etkileyebileceğini biliyor muydunuz?

Önerilen konforlu oda sıcaklığı nedir? İdeal oda sıcaklığı yalnızca konforla alakalı değildir, fiziksel sağlığımız ve akıl sağlımız üzerinde de ciddi etkilere neden olabilir. Evinizin sıcaklığı vücut sıcaklığı, bilişsellik, enfeksiyonlara dayanıklılık, akıl sağlığı ve hatta unutkanlık belirtileri dahil olmak üzere sağlığınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Konfor dereceleri

İç ortam havası sıcaklığının genel konforunuz ve rahatınız üzerinde çok küçük bir etki yarattığını düşünebilirsiniz, ancak çok soğuk veya çok sıcak bir yerde bulunduğunuz bir zamanı hatırlayın. Bu, aşırı sıcak bir yerde düzenlenen bir etkinlik veya aşırı soğuk bir ofiste geçirdiğiniz bir mesai günü olabilir. Bunun sadece mutluluğunuzu değil, aynı zamanda performansınızı nasıl etkilediğini düşünün.

Polonya Ekolojik Bina Birliğinin Sağlıklı Ofis raporunda termal konforun ruh halini, verimliliği, üretkenliği ve iş memnuniyetini etkilediği belirtilmektedir. Çok mu sıcak? Çalışanlar kendilerini halsiz ve yorgun hissederler. Çok mu serin? Çalışanlar konsantre olmakta zorlanırlar. Helsinki Teknoloji Üniversitesi ve Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarında gerçekleştirilen çalışmalar da bunu destekler niteliktedir: bilim insanları, çalışan üretkenliğinin en yüksek olduğu sıcaklığın 21-22°C olduğunu tespit etmişlerdir. Her 1°C'lik artış, üretkenlikte yüzde 2'lik bir düşüşe yol açmaktadır.

Sağlıklı iç ortam sıcaklığı nedir?

Evinizin soğuk ve nemli olması, rutubet ve küf için elverişli bir zemin hazırlar. 16°C'nin altındaki iç ortam sıcaklıkları astım ve diğer solunum yolu sorunları riskini artırır; 12°C'nin altına düşmesi ise dolaşım sisteminin strese girmesine neden olur. Soğuk bir ev ayrıca depresyon ve kafa karışıklığı riskini de artırabilir. Kronik ağrıdan şikayetçiyseniz bu tür ev sıcaklıkları bu koşulları daha da kötüleştirir. Çok sıcak ve nemliyse baş ağrısı veya mukoza membranı tahrişleri yaşarız veya kendinizi konsantre olamayacak kadar yorgun hissederiz.

Önerilen konforlu oda sıcaklığı nedir?

Peki, önerilen iç ortam sıcaklığı nedir? Odaya bağlı olarak değişir, ancak 20°C iyi bir baz seviyedir.

Banyolar, sıcak duştan çıktığınızda üşümemeniz için bir miktar daha sıcak, 22 ile 24°C arasında olmalıdır. Yetişkinlerin yatak odaları daha serin, 16 ile 19°C arasında olmalıdır, çünkü vücut sıcaklığımız uyuduğumuzda düşer. İç dolaşım sistemimiz çok fazla çalışmak zorunda kalmazsa daha iyi uyuruz. Buna karşılık, gereğinden soğuk bir odada uyumanın veya çalışmanın zor olabileceğini ve bunun çocukların çalışma alanları için daha geçerli olduğunu unutmayın. Çocukların yatak odaları 17-20°C arasında olmalıdır. Çocuk odası çok sıcak olursa çok kuru bir hava kalitesine sahip olur ve bu da solunum yolu sorunlarına neden olabilir. İleri yaştaki kişilerin çok sıcak yatak odalarında uyumalarının kalp krizi, astım ve inme gibi koşullara katkıda bulunduğu bilinmektedir. Çalışmalar, ileri yaştaki kişilerde fiziksel performansın, örneğin bir sandalyeden kalkma veya yürüme hızının yüksek ortam sıcaklıklarından olumsuz etkilendiğini göstermektedir.

Dengeli sıcaklık, daha iyi bir yaşam

İdeal bir sıcaklıkta yaşama, çalışma ve uyuma vücudunuzun daha rahat etmesini sağlar. Vücudunuzun sıcaklığı sürekli olarak düzenlemesi gerekmezse bu enerjiyi başka şeyler için kullanabilirsiniz.

Doğru bir iç ortam havası termometresi seçin

İç ortam havası sıcaklığınızı kontrol etmeniz için iyi bir iç ortam havası termometresine sahip olmanız çok önemlidir. İç ortam havası sıcaklığınızı doğru ve hassas şekilde takip etmenizi sağlayacak bir dijital termometre idealdir.

Daikin çözümleri doğru sıcaklığı bulmanıza ve böylece hem kendiniz hem de aileniz için tüm gün konfor ve sağlıklı koşullar sağlamanıza yardımcı olur.