Alternate Text

Havanın iyileştirilmesi neden çalışma ve sağlık koşullarını iyileştirir?

Küresel pandemiden bu yana, dünya genelindeki çalışma alışkanlıkları büyük oranda değişti. Birçok insan artık evinden çalışıyor ve paylaşımlı bir işyerinde çalışıyorlarsa hijyen ve havalandırma konusuna her zamankinden daha fazla dikkat ediyorlar. Gelecekte iç ortam havası kalitesi, çalışanların sağlığı açısından belirleyici bir faktör haline gelecektir. Peki, işyerinizde nasıl sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz ve bunu sağlamanın en verimli yöntemleri nelerdir?

Yeni normal

Pandemiden sonra birçok şirket, çalışma yerleri ve davranışları konusunda değişiklikler yaptı. Çok sayıda insan evden ve ortak çalışma alanlarından çalışmaya başladı ve el hijyeni ve havalandırma gibi Covid ile ilgili davranışlara çok daha fazla dikkat eder hale geldi. Neticesinde, dünya genelinde ofislerde CO sensörlerinin kullanımı büyük oranda artarken, modern ofis binaları her geçen gün daha fazla sayıda modern havalandırma sistemiyle donatılıyor. Bu konuda da haksız sayılmazlar, çünkü iç ortam hava kalitesi çalışanların performansı ve sağlığı üzerinde çok önemli bir etkiye sahiptir.

 

İç ortam hava kalitesi neden önemli

Çoğunlukla kısaca IAQ olarak adlandırılan iç ortam hava kalitesi, kullanıcılar ve ziyaretçiler tarafından her an solunan, binadaki havanın kalitesine karşılık gelir. Genel kabul, iç ortam havasının dış ortam havasından daha temiz ve sağlıklı olduğu yönünde olsa da, bu doğru değildir. Çalışmalar birçok durumda temizlenmeyen iç ortam havasının, polen gibi kirleticiler nedeniyle dış ortam havasından iki ila beş kat daha kirli olduğunu göstermektedir. Bu da grip ve solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklara neden olabiliyor ve havalandırma eksikliğinden kaynaklanan yüksek CO düzeyleriyle birleştiğinde baş ağrısına, konsantrasyon sorunlarına, iş performansının azalmasına ve genel olarak sağlığın kötüleşmesine neden olabiliyor.

Neyse ki, günümüzde doğru sistemlerle polen ve zararlı partiküller gibi kirleticilerin havadan filtrelenerek herkes için sağlıklı bir iç ortam elde etmek mümkün.

 

Hava kalitesi nasıl artırılır

Günümüzde konutlar ve binalar her zamankinden daha iyi yalıtılıyor. Bu, çevre açısından iyi bir haber, ancak aynı zamanda sağlıklı olmayan partiküller, kirleticiler ve polenler bir kez çalışma ortamına girdikten sonra bunlardan kurtulmanın çok daha zorlaşması anlamına geliyor. Çözüm ise: havalandırma, filtreleme ve hepsinden önemlisi hava temizlemedir.

 

HAVALANDIRMA >> FİLTRELEME >> HAVA TEMİZLEME

Havalandırma, kirleticilerin seyreltilmesi ve uzaklaştırılması için mutlaka gereklidir. Örneğin, pencerelerin açılması, CO ve kirletici seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, yeterli hava değişim oranlarına sahip, bakımı iyi yapılan havalandırma sistemlerinin büyük ofis binalarında çalışan insanları kirleticilerden etkili şekilde koruduğu kanıtlanmıştır. Bir sonraki adım olarak, yüksek verimli hava filtreleri ile donatılan klima ve havalandırma sistemleri havadaki partiküllerin büyük çoğunluğunun yakalanmasına, havadaki zararlı partikül konsantrasyonlarının azaltılmasına ve böylece havayla bulaşma riskinin düşürülmesine yardımcı olabilmektedir. Ancak, filtreleme sistemleri zararlı partikül ve mantar organizmalarını yakalasa da, bunları etkisiz hale getirememektedir ve bunlar çoğalmaya ve potansiyel olarak hastalığa yol açmaya devam etmektedir. Bu nedenle, kirleticilerden aktif şekilde kurtulmak ve ofis binalarındaki havanın kalitesini büyük ölçüde yükseltmek isteyen çalışanlar için bir diğer önemli adım olarak hava temizleme ortaya çıkıyor.

 

Daikin: hava temizleme iş ortağınız

Daikin ilk hava temizleyicisini 1975li yıllarda piyasaya sürmüştür. Hava kalitesi yönetiminde bir uzman olarak, hava kirliliğine ve ayrıca mevsimsel zararlı partiküllere karşı gerçekten etkili yenilikçi çözümler sağlamayı kendimize bir misyon olarak görüyoruz. Dünya genelinde şirketler ofislerine dönmeye hazırlanırken Daikin hava temizleyiciler, bunun daha güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli koşulların sağlanmasına yardımcı oluyor. Küresel pandemi başlamadan önce dahi, sağlıklı iç ortamları ciddi şekilde önemsememiz sayesinde, zararlı partiküllerin bulaşma riskinin azaltılmasına doğrudan katkı sağlayan hava filtreleme ve temizleme portföyümüz oldukça geniştir. Bu teknolojiler hem küçük hem de büyük bina uygulamalarına yönelik klima, ısıtma ve havalandırma çözümlerimizde ve hızlı ve esnek temizleme için kompakt "tak ve çalıştır" hava temizleyicilerimizde kullanıyoruz. Bu sayede, her bina türü için doğru çözümü sunuyor ve çalışma ortamlarımızdaki, yani ofislerimizdeki havayı daha taze, daha sağlıklı ve daha konforlu hale getirebiliyoruz.