Alternate Text

Evinizde bir havalandırma sistemi olmasının avantajları

Daha iyi bir havalandırmanın sağlık açısından faydaları

Evinizde kötü bir havalandırma sistemi olmasının tüm tehlikelerinin farkında mısınız? İyi bir havalandırma sistemi, zihinsel ve fiziksel sağlığınız üzerindeki tüm etkilere karşı koruma sağlayabilir.

İyi bir havalandırma sistemiyle bertaraf edebileceğiniz beş gizli tehlike

Bir havalandırma sisteminin evinize sağlayacağı çok sayıda fayda bulunmaktadır. Doğru sistem sizi ve ailenizi bu gizli risklere karşı koruyabilir:

1. Karbonmonoksit zehirlenmesi

Karbonmonoksit (CO), soluduğunuzda sizi hasta edebilecek zehirli bir gazdır. CO; gaz, odun, akaryakıt veya kömür yakan ekipmanlardan salınır. Renksiz ve kokusuz olduğundan tespit edilmesi zordur. Havalandırma, CO’suz bir hava sağlanması için kilit öneme sahiptir.

Karbonmonoksit zehirlenmesinin belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, zihin karışıklığı, nefes darlığı, göğüs ve kas ağrısı yer almaktadır. CO zehirlenmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız bu ekipmanları kullanmayı derhal durdurun. Pencereleri açın, dışarı çıkın ve derhal tıbbi yardım alın.

2. Zihinsel ve fiziksel hastalıklar

Zamanımızın neredeyse %90’ını kapalı alanlarda geçiriyoruz, bu nedenle iç ortam havasının kalitesi fiziksel ve zihinsel sağlığımız için hayati önemdedir. Kötü bir havalandırma, yorgunluğa neden olur. Dolayısıyla performansı ve konsantrasyonu düşürebilir. Birçok insan gündüz saatlerinde evlerini havalandırır, ancak gece olduğunda, özellikle de kış aylarında pencerelerini kapattığından yorgun şekilde ve baş ağrısıyla uyanır. Bu sorunun çözümü bir mekanik havalandırma sistemidir.

3. Sıcak ve nemli koşullar

Bir yerde çok sayıda insan çalışıyorsa ısı ve nem meydana gelir. Özellikle yaz aylarında evlerimiz ve iş yerlerimiz sıcak ve nemli olabilir. Bu da yorgunluğa neden olup, üretkenliği azaltır. İyi bir havalandırma insanların bilişsel fonksiyonlarını iyileştirir. Sizi daha dinç yapar, günlük yaşamın ve işin getirdiği zorluklarla daha iyi başa çıkabilmenizi sağlar.

4. Küf ve çürümüş yüzeyler

Küf maruziyetinin, sağlık üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bağışıklık sistemiyle ilgili veya başka sorunları bulunan insanların bundan etkilenme ihtimali daha yüksektir. Bazen zehirli küf olarak da adlandırılan siyah küf en kötü küf türlerinden biridir ve mikotoksinler saldığından ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bir araştırmada mikotoksinlerin, kontamine binalarda yaşayan insanlarda gelişen ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu tespit edilmiştir.

Küf zehirlenmesi belirtileri arasında sancı ve ağrılar, baş ağrısı, hafıza kaybı, burun kanaması ve nefes darlığı yer almaktadır. Havalandırma sistemi bu riskin azaltılmasına yardımcı olur. Havanın daha serbest şekilde hareket etmesi sağlayarak nem seviyelerini düşük tutar. Ayrıca, kaçakları gidererek küf riskini de azaltır.

Pencerelerin açılmasının mı, yoksa mekanik bir havalandırma sisteminin mi daha iyi bir seçenek olacağını bulunduğunuz iklim belirler. Yapış yapış, nemli bir iklimde klima adeta hayatınızı kurtarır. Nem yüksekse evdeki herkes kendini rahatsız hissedecektir. Pencerelerin açılması ise eve daha fazla nem girmesine neden olur ve ayrıca ahşap yüzeylerin veya zeminlerin zarar görmesine de neden olabilir.

5. Kötü havalandırmadan kaynaklanan kötü hava kalitesi

Evde çoğu zaman kendinizi mutsuz mu hissediyorsunuz? Sık sık yorgunluktan veya baş ağrılarından mı şikayet ediyorsunuz veya evinizin nemli olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çözüm iyi bir havalandırma kadar basittir.

Ortalama düzeyde modern bir ev iyi yalıtılmıştır, bu nedenle eski binalarda olduğu gibi havanın boşluklardan veya çatlaklardan girmesi zordur. Yalıtım, enerji verimliliği için iyi bir şey olsa da, binanın doğru şekilde havalandırılması çok önemlidir.

Yemek pişirme veya duş alma gibi günlük faaliyetlerimiz nem üretir. Bitkiler, evcil hayvanlar ve soluk alıp vermemiz de evimiz içindeki hava kirliliğine katkıda bulunur. Havalandırma yapılmaması yüksek neme ve karbondioksit oluşumuna neden olarak öksürme, baş ağrısı, yorgunluk, kronik soğuk algınlığı, susuzluk, astım ve alerjiler gibi sorunlara yol açabilir.

Fabrikalar ve araç egzozları da havada yüksek düzeyde CO2 ve diğer zararlı maddeler üretir. Yine de bu hava iç ortam havasından daha temizdir. İç ortam havası kirliliği temizlik maddelerinden, bitkilerden, parfümlerden, mobilyalardan ve kumaşlardan kaynaklanır. Bir hava temizleyici ince tozlar, polen ve küf gibi sağlıksız maddelerin giderilmesini sağlar.

Evinizde iyi bir havalandırma sağlamanız sağlığınız açısından faydalıdır.

Bu beş gizli tehlikeyi önlemek için Daikin havalandırma sistemlerini keşfedin.