Alternate Text

Klimanızı nasıl verimli şekilde kullanabilirsiniz?

En iyi sonuçları elde etmek için aşağıdaki beş ipucumuzu dikkatlice okuyun. Havadan havaya ısı pompaları (klima olarak da bilinir) çok sıcak veya -25˚C'ye kadar düşen çok soğuk iklimlerde dahi evler için enerji verimli bir ısıtma ve soğutma çözümüdür. Yıl boyu konforlu sıcaklıklar elde etmek için sisteminizi optimize etmenin bazı yolları vardır.

Isı pompaları bir boylere veya kazana kıyasla kış aylarında evinizi ısıtmanın en enerji verimli yöntemidir. Ayrıca, yaz aylarında klima görevi görür. Bu cihazlardan en yüksek faydayı sağlamak için şunları unutmayın:

Stabiliteyi hedefleyin

Anında sıcak veya soğuk hava elde etmek için ayar sıcaklığını yükseltmek veya düşürmek yerine sabit, konforlu bir sıcaklıkta tutmayı deneyin. Bu şekilde maksimum enerji verimliliği elde edersiniz. Sıcaklığın sabit tutulması için otomatik mod genellikle iyi bir seçenektir; sistem bu modda gerektiğinde otomatik olarak ısıtma veya soğutma gerçekleştirir. Sıcaklığı yaz aylarında kış aylarından farklı bir seviyeye ayarlayın, böylece eviniz çok sıcak veya çok soğuk olmaz ve gereksiz enerji kullanımını önlemiş olursunuz. Dışarısı buz kesiyorken 21˚C'lik bir sıcaklık konforlu olabilir, ancak sıcak bir günde çok soğuk olacaktır.

Havadan havaya ısı pompasının iç ünitesi oda sıcaklığını ölçer. Isınan hava yükseldiğinden duvarda yüksek bir noktada veya tavanda bulunan üniteler için sıcaklığı döşeme tipi ünitelere kıyasla daha yüksek bir değere ayarlamanız gerekir. Havadan havaya ısı pompası kullanıldığında konforlu bir sıcaklık ayarının bir boyler kullanıldığında geçerli sıcaklık ayarından farklı olabileceğini unutmayın.

Farklı modları öğrenin

Sisteminizde farklı senaryolar için farklı modlar bulunmaktadır. Birçok durumda Otomatik modu kullanmanız yeterli olacaktır, ancak bazen ısı pompanızı farklı bir moda almanız gerekebilir. Örneğin, şöminenizi yakarsanız veya pencerelerden doğrudan güneş ışığı giriyorsa oda sıcaklığını düşürmeye çalışacağından Otomatik mod en uygun seçenek olmayabilir. Bu durumda ısıtma moduna ayarlayın. Çok sıcak günlerde soğutma modunu seçin veya daha fazla hava sirkülasyonu istiyorsanız Fan modunu ayarlayın. Ayrıca, odalardaki nem seviyesinin düşürülmesi için bir nem alma modu mevcuttur.

Pencerelerinizi ve kapılarınızı kapalı tutun

Sabit bir sıcaklığı korumalı ve ünitelerinizin dışarıdaki havayı ısıtmasını veya soğutmasını önlemelisiniz! Evinizin içindeki kapıları kapalı tutmak da her bir oda için ayarladığınız sıcaklığın korunmasına yardımcı olabilir (örneğin oturma odasının yatak odasından daha sıcak olmasını istiyor olabilirsiniz). Bu da banyonuzdaki sıcak, nemli havanın dışarı çıkmasını ve başka bir odada soğutma modunu veya nem alma modunu tetiklemesini engeller.

Hava akışına dikkat edin

Isıtılan veya soğutulan havayı oda içinde daha iyi dağıtmak için hava akışını başka yöne çevirebilir veya ısı pompası iç ünitelerinizin fan devrini değiştirebilirsiniz. Mümkün olduğu durumlarda havayı açık alanlara çevirin: mobilyalar bunu engelliyorsa hava sirkülasyonu istenildiği gibi sağlanmaz. Benzer şekilde, ısı pompası dış ünitesinin de etrafında boşluk olması gerekir, bu nedenle dış üniteyi büyük bitkilerin ve çalılıkların uzağına yerleştirin.

Temizliği ve bakımı unutmayın

Sisteminizi en iyi koşulda tutmak için iç ünitelerinizin toz filtrelerini düzenli olarak temizlemeyi unutmayın. Dış ünitedeki yaprakları ve diğer yabancı maddeleri temizleyin. Çok fazla kar yağışı olan bir bölgede yaşıyorsanız ünitenizi zeminden yükseğe monte etmeniz gerekir. Ayrıca, bir kar siperi takmanız da gerekebilir. Temizliğin yanı sıra sisteminizin yılda bir defa bir uzman tarafından servise alınmasını sağlayın.

Kısacası, verimli bir hava ısıtma ve soğutma için:

  1. Kış aylarında ısıtma için bir boyler veya kazan yerine havadan havaya ısı pompası kullanın
  2. Sıcaklığı sabit bir değerde tutun
  3. Isı pompası dış ünitesindeki yabancı maddeleri ve yaprakları temizleyinIsı pompası iç ünitesinin toz filtrelerini düzenli olarak temizleyin
  4. Isı pompası iç ünitesinin toz filtrelerini düzenli olarak temizleyin
  5. Havadan havaya ısı pompanızı yılda bir defa profesyonel bir servise baktırın