Alternate Text

Evinizde statik elektriği engellemenin 1 numaralı kuralı

Evinizde statik elektriği engellemenin 1 numaralı kuralı İster saçınız yüzünüze yapışıyor olsun, ister her şeye dokunduğunuzda elektrik çarpıyor olsun, isterse iki nesne birbirine dokunduğunda bir çıtırdama sesi duyuyor olun: statik elektrik yaygın bir durumdaysa ciddi konfor düşüşüne neden olabilmektedir. Hatta, endüstriyel uygulamalarda önemli sorunlara yol açabilmektedir. Evinizde statik elektrikten kurtulmanın yollarını mı arıyorsunuz? Çözüm basit.

Statik elektrik nasıl oluşuyor?

Statik elektrik bir cisimdeki eksi ve artı yükler arasındaki dengesizlikten meydana gelir. Bu yükler bir cismin üzerinde birikir, salınacak veya deşarj olacak bir yol bulana kadar cisim üzerinde kalır. Örneğin, ayakkabılarınızı halıya sürttüğünüzde vücudunuz ilave elektron çeker. Birine veya bir şeye temas ettiğinizde hafif elektrik çarpması, yüklenen bu elektronların vücudunuzdan o nesneye veya kişiye aktarılmasının bir sonucudur.

Nemin etkisi nedir?

Havanın kuru olduğu zamanlarda bu statik elektriğin daha hızlı biriktiğini fark ettiğiniz oldu mu? Bunun nedeni, statik elektriğin doğrudan evinizdeki nemle ilişkisi olmasıdır. Havadaki nem doğal bir iletkendir ve potansiyel statik yüklerinin topraklanmasını ve böylece statik elektriğin dağılmasını sağlar. Statik yüklerin üretilebilmesi için nemin %40’ın altında olması gerekir. %40 ile %60 arasındaki bir nem hâlâ statik yük birikmesine izin verirken, %55’lik bir nemde statik yük birikmesi hiçbir zaman görülmez. Bir başka ifadeyle: evinizdeki nemin %40’ın üzerinde tutulması, statik yüklerin topraklanmasına ve aşırı statik elektriğin düşürülmesine yardımcı olurken %55’in üzerinde tutulması statik yüklerin tamamen giderilmesini, konforlu bir yaşam için mükemmel ortamın yaratılmasını sağlar.

Evimdeki statik elektriği nasıl düşürebilirim?

Evinizdeki nemin %40’ın üzerinde tutulması fazla statik elektriğin azaltılmasına yardımcı olur. Evinizdeki nem oranlarını sürekli olarak kontrol edebilmek için bir buharlaşmalı nemlendiricinin takılması iyi bir fikirdir. Örneğin, Daikin nemlendirici hava temizleyiciler nem miktarını kontrol edebilir ve ölçebilir ve aynı zamanda hava çok kuru olduğunda havaya nem vererek odanızda sağlıklı, uygun bir nem seviyesi sağlayabilir. Daikin hava temizleyiciler ayrıca alerjenleri parçalayarak, zararlı partikülleri ve kötü kokuları uzaklaştırarak havayı daha sağlıklı ve taze hale getirir ve nem seviyelerini ve statik elektriği kontrol altına alırken daha taze, daha temiz ve daha konforlu bir iç ortam havası sağlar.