METAL YAPI, KKEKMECEDEK BLUE LAKE PROJES N DAIKIN DED

DAIKIN ISITMA VE SOUTMA SSTEMLER SANAY TCARET ANONM RKET

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DEDstanbul’un esiz lokasyonlarndan biri olan Florya Küçükçekmece sahil hattnda yer alan Blue Lake projesinde yaam balad. Metal Yap tarafndan gerçekletirilen konut projesinde 14 kattan oluan 8 blok yer alyor. Farkl tiplerinden oluan toplam 788 adet konutun bulunduu projenin iklimlendirmesi için yüksek teknolojisi ve kalitesiyle bütün dünyada tannan Daikin ürünleri tercih edildi. Proje için çeitli modellerde toplam 392 adet VRV kullanld.


klimlendirmenin öncü ismi Daikin, marka projelerin gözdesi olmaya devam ediyor. Bugüne kadar pek çok önemli proje için en önemli adres olarak kabul edilen Daikin marka ürünler imdi de Metal Yap tarafndan hayata geçirilen Blue Lake projesinde yer ald.

stanbul’un en güzel lokasyonlarndan biri olan Küçükçekmece Gölü ve Marmara Denizi’nin birletii alana Metal Yap tarafndan ina edilen Blue Lake projesi, 14 katl 8 blok olarak tasarland. 14’üncü katta bütün bloklarn birbirine baland proje, toplam 788 adet konuttan oluuyor. 1+0 stüdyo tipi dairelerin yan sra 1+1, 2+1, 3+1, 3.5+1, 4+1, 5+1 ve 5.5+1 gibi farkl metrekare ve oda seçenekleri bulunan konutlar her ihtiyaca yant verebilecek ekilde tasarland. Blue Lake’in iklimlendirme çözümleri için büyük projelerin en yetkin markas Daikin’in VRV ürünleri tercih edildi.

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DED392 adet d ünitenin kullanld projede salonlara gizli tavan tipi cihaz konuldu. Dier mahallerin de bakr borulamas yaplarak, konut sahiplerinin seçecei tipteki cihazlar için gerekli altyap oluturuldu. ç ünitelerde FXDQ düük statik basnçl ve FXSQ orta statik basnçl gizli tavan tipi ürünlerden toplamda 415 adet kullanld. Bunun dnda 73 adet RXYSCQ4TV1, 118 adet RXYSCQ5TV1, 62 adet RXYSQ6TV1, 136 adet RXYSQ8TY1, 14 adet RXYQ14T VRV heat pump d üniteler kullanlarak projenin Daikin etab tamamlanm oldu.

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DEDYaklak 2 yl süren iklimlendirme projesi çalmalar sonucunda Blue Lake için Daikin VRV sistemlerinde karar klan proje yöneticilerinin en önemli argüman Daikin kalitesi, cihazlarn ses seviyesi, ürünlerin kompakt oluu ve servis kapasitesi oldu. Proje hakknda bilgi veren Metal Yap Proje Müdürü efik Ülker, “Toplam 788 konut biriminden ve 22 ticari birimden oluan projemizde, iklimlendirmeyle ilgili satn alm sürecimizin bir ksmn tamamladk. Tamamlanan bu ksmla ilgili olarak oturumu balanan dairelerden bu ksa süre içerisinde sistemin kullanmyla ilgili çok olumlu geri dönüler aldk. Projemizde kullanmna karar verilen sistemler içerisinde Daikin ‘iyi ki bunu seçmiiz’ diyebileceimiz en belirgin markalardan birisi oldu,” eklinde açklama yapt.

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DEDBlue Lake, stanbul’un Marmara Denizi sahil eridinde, dünyann sayl lagün göllerinden biri olan Küçükçekmece Gölü’yle bulutuu noktada yer alyor. Göl kys eridi, parklar, yürüyü parkurlar, spor sahalar ve bisiklet yollar ile çevrili olan Blue Lake, yeil ve maviyle iç içe, modern bir yaam alan sunuyor. Blue Lake, Kanal stanbul ve yeni havaliman bata olmak üzere stanbul’un mega projelerine yaknl nedeniyle stanbul’un deeri hzla yükselen geliim projesi olarak dikkat çekiyor. Yetikinler ve çocuklar için sanat kurslar, atölyeler gibi sosyal alanlarn da yer ald projede performans merkezi ve sanat galerileri de bulunuyor.
Kalitesi ve verimlilik deerleri bütün dünyaca kabul edilen Daikin ürünleri, projelerin deerini artran bir unsur olarak kabul görürken, marka projelerin de en önemli adresi oluyor.
 

RXYSCQ-T ve RXYSQ-T Mini VRV heat pump d üniteler ile verim %28 artyor

Modern ve her açdan konforlu bir yaam alan sunmay hedefleyen lüks konut projelerinde d ünite seçimi estetik, çalma sesi ve kaplad alan bakmndan büyük önem tayor. Kullancya en iyi deneyimin garanti edildii bu tarz büyük projelerde, cihazlarn görünmez olmas ve sessiz çalmas öncelik tayor. Daikin Mini VRV 823 mm yükseklik deeri ile klasmannn piyasadaki en düük boyuta sahip ürünü olarak öne çkyor. Bu sayede neredeyse uyguland mahallerde hiç fark edilmiyor. Cihazlarn kompakt ve hafif olmas (94’kg’ye kadar düüyor), cihazlarn 2 kii tarafndan tanabilmesini ve montajn mümkün klyor. Bu sayede ek bir kaldrma ekipman maliyeti gerektirmiyor. Mini VRV, Avrupa’daki kentsel alanlarda d ünitelerin insanlar üzerinde yaratt olumsuz etkiyi minimuma indirmek amacyla yaynlanan yönetmeliklere uygun olarak tasarlanan bir ürün. Kullancya rahat bir uyku ortamn garanti eden gece ‘sessiz modda’ çalma özellii 3 kademede çalabiliyor. Son derece sessiz çalan d ünitelerde ses seviyesi 47 dBA, 44 dBA ve 41 dBA’ya kadar inebiliyor. Mini VRV, Deiken Soutucu Akkan Scakl (VRT) teknolojisi ve inverter kompresörler gibi VRV IV standartlarn kullanyor. Gaz kaçaklarnn otomatik olarak tespitini salayan algoritmalar ile donatlm olan bu güçlü ürün, özellikle konut tipi yeil binalarn öncelikli tercihlerinden biri. 500 gram ve fazlas kaçak miktar, 500 gramlk aralklar ile tespit edilebilir. Kullanc odakl çözümler tasarlayan Daikin, bu özellii ile sektöre öncülük etmeye devam ediyor.

Geleneksel VRF/VRV teknolojilerinde, özellikle geçi mevsimlerinde ortamda deien stma/soutma yükünü karlamak için kompresörün hz deitirilir, enerji verimlilii maksimumda tutulur. Yani tüm yük kompresörün omzundadr ve düük çalma hzlarnda kompresör verimi düer. Daikin patentli esiz kullanc ve enerji dostu yeni nesil özellikli Deiken Soutucu Akkan Scakl (VRT) teknolojisi, deien d ortam scaklna ve iç ortam mahal scaklna bal olarak, kompresör hznn ve çevrimde dolaan deiken soutucu akkann evaporasyon scaklnn ayarlanmas ile cevap verir. Kompresörün optimum hzlarda çalmas salanr. Bu da enerji verimliliini yüzde 28 orannda artrr. lk kez Daikin tarafndan kullanlan VRT teknolojisi  Daikin VRV IV ailesinin tüm ürünlerinde olduu gibi, en küçük üyesi Mini VRV’de de bulunur. Daikin, rakiplerinden öne çkt bu teknolojiyle konut projelerinde daha yüksek enerji verimlilii ve düük çalma maliyetini patentli VRT teknolojisi ile salam olur. Bu özellii ile sadece iç ortam artlarna bal olarak çalan rakiplerinden ayrlan Mini VRV, yüksek verimli çözümler salayan Eurovent standartlarna sahiptir ve 8’e varan ESEER sezonsal verimlilik deerlerine ularken 300 metre toplam borulama uzunluu özellii sayesinde esnek montaj çözümünü de beraberinde getirir.

VRV IV Mini serisi 4-12 HP aralnda geni soutma kapasitesine sahiptir. Daikin’e özgü swing tipi inverter kompresör ile daha uzun kompresör kullanm ömrü sunar. Daha düük ses seviyesi ile d ortam montajlarnda çevreye duyarldr. Ayrca, k split iç ünitelere balanabilir olmas ile konut projelerinde estetik iç ünite taleplerini karlayabilir niteliktedir. Sistem geni çalma scaklklarnda çalabilme becerisindedir. Soutmada -5°CKT’den +52°CKT’ye kadar (8-12HP) , stmada ise -20°CYT’den +15, 5°CYT’ye kadar olan ortam scaklklarnda kapasite kayb olmakszn tam verimle çalr.Ürün, kolay ayarlanabilmesi ve devreye alnabilmesi sayesinde en ksa montaj süresine sahiptir.
 

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DEDRXYQ-T heat pump d ünite, deniz kenarnda yüksek koruma salyor

Daikin’in kullanc ve enerji dostu yeni nesil VRT (Deiken Soutucu Akkan Scakl) özellikli Daikin VRV sistemi ve bu cihazn beraberinde daire büyüklüklerine uygun kapasitede seçilen hava soutmal heat pump tipi d ünitelerle her dairenin birbirinden bamsz bir ekilde soutulmas salanabiliyor. D ünitelerin gövdesi çevresel artlardan etkilenmeyecek biçimde emaye paslanmaz çelik sacdan, deniz kenar gibi ortamlarda yüksek koruma için polyester termal toz boya ile (min 70μ)  imal edilmi haldedir. Hava soutmal d ünite kondenseri, koruma ve atmosfer korozyonuna kar uzun ömürlüdür ve son derece verimli çalr. Blue Lake projesinde serbest d ünite kombinasyonu ile montaj alan gereksinimleri karlanmtr. Ayrca RXYQ-T model VRV IV Heat Pump d ünitelerde standart olarak bulunan otomatik arj ve soutucu akkan testi özellikleri ile devreye alma srasnda hem zamandan tasarruf edilirken hem de cihazlarda en iyi performans deerlerine ulald.

Hava soutmal heat pump tipinde 8-54 HP geni soutma kapasitesi aralna sahip deiken soutucu akkan klima sisteminin d üniteleri çevre dostu R410A soutucu gazn kullanr. Kapasite gam tek bir soutucu gaz devresi ile farkl çeit ve kapasitelerden oluan, 64 iç üniteye kadar balanabilme özelliine sahip d ünite, klima santrali ile DX batarya balants yaparak taze hava ihtiyacn da salar. Ürün, split k iç ünitelerine balanabilir olmas ile konut projelerinde tasarm iç ünite taleplerini karlar. Sistem, geni çalma scaklk aralklarnda çalabilir. Soutmada -5°CKT’den +43°CKT’ye kadar, stmada ise -20°CYT’den +15,5°CYT’ye kadar olan ortam scaklklarnda verimle çalr. Yeil binalarn aranlan özelliklerinden olan gaz kaçaklarnn otomatik ve manuel olarak tespit edilebildii algoritmalar ile donatlm olmas ürünün en güçlü taraflarndan biridir. Yaplan kontrol sonucunda en az 500 gram ve fazlas kaçak miktar, 500 gramlk aralklar ile tespit edilebilir. LonWorks, BacNet ve Modbus haberleme sistemine balanabilme özellii sayesinde bina yönetim sistemine kolayca balanabilir. Menüsü son derece kolaydr. Kolay okunabilir hata raporu, temel ilevlerin hzlca kontrolü için temel servis parametrelerin görüntülenmesi, hzl ve kolay saha ayarlarn gösteren verilere menüden kolayca eriim salanabilir.
 

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DEDPiyasadaki en geni esneklik, FXDQ düük statik basnçl gizli tavan iç ünitelerde

1.7-7.1 kW geni soutma kapasitesine sahip gizli tavan iç üniteler konforu yüksek tutacak biçimde tasarlanmtr. Blue Lake projesinde de daire tiplerine göre oldukça sessiz çalmasyla tercih edilen 2.2-7.1 kW arasndaki kanall tip iç ünitelere yer verildi. Konutlarn estetik tasarmna uygun olarak seçilen FXDQ düük statik basnçl, ince gizli tavan tipi iç ünite 20 cm yüksekliiyle kendi snfndaki cihazlardan öne çkar. Cihaz, düük ses seviyesi ve düük enerji tüketimini salayan özel gelitirilmi DC fan motoruna sahiptir. Standart olarak cihaz üzerinde yer alan küf önleyici özellie sahip reçine adan yapl hava filtresi çkartlabilir ve ykanabilir özelliktedir. Ürünün maksimum 55 Pa’a kadar cihaz d statik basnca sahip olmas; pazardaki en geni esneklii salarken, farkl uzunluklardaki kanallarn kullanlabilmesine olanak verir. 10’un üzerinde fan erisi otomatik olarak seçilebilir. Cihazn üzerinde drenaj pompas standart olarak bulunmaktadr. Opsiyonel kablolu kumanda, opsiyonel kablosuz kumanda ve opsiyonel merkezi kumanda ile kontrol edilebilmesini salarken, bina yönetim sistemlerine koordine edilebilme imkân verir.
 

BLUE LAKE PROJES 'DAIKIN’ DEDnce bir çözüm, FXSQ orta statik basnçl gizli tavan ünite

1.7-16.0 kW geni soutma kapasitesine sahip, 24,5 cm yükseklikteki FXSQ orta statik basnçl gizli tavan tipi iç ünite, snfndaki en ince yükseklie sahip ünitelerden biri olmasnn yannda, düük ses seviyesi ve düük enerji tüketimini salayan özel gelitirilmi DC fan motoruna sahiptir. Blue Lake projesinde 9.0-16.0 kW arasndaki cihazlar kullanlmas uygun görülmütür. Çkartlabilir, ykanabilir ve küf önleyici özellikte reçine adan yapl hava filtresi standart olarak bulunur. Maksimum 150 Pa’a kadar cihaz d statik basnca sahip olmas ile farkl uzunluklardaki esnek kanallarn kullanlabilmesini salar. Nominal hava debisine göre devreye giren otomatik debi ayar sayesinde kolay montaj imkan salanm olur. Otomatik hava üfleme ayar ilev özellii ile hava hacmini ve statik basnc ölçerek nominal hava ak için gerekli ayarlamalar yaparak montaj kolaylatrr ve istenilen konforu salar.

Dier Haberler

Web Tasarm IDS